Endometrium kanserinde preoperatif dönemde bakılan bilgisayarlı tomografide deri altı yağ dokusu kalınlığı ve iç organ yağ dokusu alanı ölçümlerinin postoperatif morbidite ve sağkalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between subcutaneous adipose tissue thickness and visceral adipose tissue area measurements in preoperative computerized tomography and postoperative morbidity and survival in endometrial cancer
- Tez No: 913218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN YURTÇU, DOÇ. DR. SELÇUK ERKILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Cerrahi Araştırmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Endometrium kanserli hastalarda operasyon öncesi değerlendirilen bilgisayarlı tomografide hastaların deri altı yağ dokusu kalınlığı, abdominal toplam yağ dokusu alanı, derialtı yağ dokusu alanı, hastaların visseral yağ dokusu alanı, cilt altı toplam kas alanı ve cilt altı toplam kaslı yağ dokusu alanı değerlerinin endometrium kanserli hastalarda operasyon sonrası dönemde morbidite ve sağkalım ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanıp bu değerlerin endometrium kanserinde kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmamız çift merkezli olup endometrium kanseri tanılı hastalar alınmıştır, bu iki merkezde operasyonu yapılan ve sonrasında medikal tedavisi devam eden hastalar çalışmaya alınmıştır. Kliniklerimizde 01.05.2017-01.05.2023 tarihleri arasında iki merkezimizde endometrium kanseri nedeni ile ameliyatları yapılan 200 hasta çalışmaya dahil edilip 48 hasta çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun olmayıp çalışma dışı bırakılmıştır, çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun 152 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara endometrium kanseri nedeniyle total histerektomi + bilateral salpingooferektomi + pelvik lenfadenktomi ± paraaortik lenfadenektomi ± omentektomi operasyonu yapılmıştır. Hastaların yaşı, gravida ve parite durumu, menopoz durumu, kanser öyküsü, ailede kanser öyküsü, sistemik hastalık öyküsü, ilaç kullanım durumu, sigara içme durumu, alkol kullanma durumu, vücut kitle indeksi, operasyon öncesi batın cerrahisini olup olmadığı, hastanın hastaneye başvuru nedeni, hastaların ameliyat öncesi endometrial örnekleme sonucu, hastalara yapılan ameliyatlar, hastaların patoloji tanısı, endometrium kanserinin cerrahi evreleri ve hastaların patoloji sonuçları incelenip değerlendirilmiştir. Hastaların operasyon süresi, operasyon sonrası hastanede kalma süresi, operasyonda komplikasyon gelişip gelişmediği, operasyon sonrasında komplikasyon gelişip gelişmediği, operasyon sonrası hastaların morbidite durumu ve sağkalımı değerlendirilmiştir. Hastaların patolojik sonuçlarında tümörün gradesi, uterus çapı, tümör çapı, tümörün myometrial invazyon durumu, tümörün lenfovasküler invazyonu, tümör cerrahi sınır tutulumunun varlığı, batın yıkama sıvısında tümöral hücre varlığı, pelvik-paraaortik lenf nodu tutulumu, ana materyal cerrahi evresi incelenmiştir. Çalışmamız iki merkezli olduğundan her iki merkezdeki çekimler Toshiba Activion 16 ve Simens Somatom go Top bilgisayarlı tomografi cihazlarından çekim yapılmıştır. Hastaların vücut kitle indeksleri (BMI) kilogram cinsinden vücut ağırlıklarının metre cinsinden boylarının metrekaresine bölünerek (kg/m2) hesaplamaları yapıldı. Deri altı yağ dokusu kalınlığı (SAT) bilgisayarlı tomografide sakral 1 vertebranın (S1) üst sınırından ve rektus abdominis kasının ortasından aksiyel düzlemdeki kesi görüntülenmesi yapıldıktan sonra SAT değeri mm olarak ölçülüp deri altı yağ dokusu kalınlığı hesaplandı. Bilgisayarlı tomografide (BT) verileri http://datasharing.aim-aicro.com/morphometry adresli yazılım programı ile lumbal vertebra 3-4 (L3-L4) civarında göbeği gösteren eksenden görüntü dilimi alınıp total yağ dokusu alanı (TFA), deri altı yağ doku alanı (SFA), visseral yağ doku alanı (VFA), cilt altı toplam kas alanı (Total-MA) ve cilt altı toplam kas yağ alanı (Total-MFA) parametrelerinin alan ölçümleri hesaplanıpı TFA, SFA, VFA, Total-MA ve Total-MFA parametrelerinin cm² olarak alan hesaplaması yapıldı. Preoperatif dönemde hastalara bilgisayarlı tomografi çekilmiş ve hastalardan değerlendirilmesi planlanan parametrelerin ölçümleri özel yazılım program ile hesaplanmıştır. Parametrelerin değerlendirilmesinde http://datasharing.aim-aicro.com/morphometry adresli yazılım programı kullanılmıştır. Çift merkezli sürdürülen çalışmadaki veriler için tek yazılım program kullanılarak hesaplama yapılmıştır. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 62.37 ± 10.84 (min-max 40-90) olarak tespit edilmiştir. Gravida sayısı 3 ±1.6 olarak tespit edilmiştir. Parite sayısı 2.6 ±1.9 olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda hastalarımızın yaş ortalaması literatür ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Hastaların tanıları anormal uterin kanama veya postmenopozal kanama sonrası yapılan endometrial biyopsi neticesinde tespit edildi. Hastalara operasyonda total histerektomi (laparatomik veya laparoskopik) + bilateral salpingooferektomi + Pelvik lenfadenektomi ± Paraaortik lenfadenektomi +omentektomi + batın yıkama sıvısı alınması yapılmıştır. Hasta takip süresi ortalama 9.5 (3-23) yıl olarak tespit edilmiş olup operasyon sonrası ortalama sağkalım oranı %84 olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda hasta sağkalım süresi literatürdeki çalışmalar ile uyumlu bulunmuştur. Hastaların BMI'lerinin artması hastaların endometrium kanserine yakalanma riskini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between subcutaneous adipose tissue thickness, abdominal total adipose tissue area, subcutaneous adipose tissue area, visceral adipose tissue area, subcutaneous total muscle area and subcutaneous total muscular adipose tissue area values of patients with endometrial cancer and postoperative morbidity and survival in patients with endometrial cancer and to investigate whether these values can be used in endometrial cancer. Materials and Methods: Our thesis study was double centered and included patients diagnosed with endometrial cancer. Patients who underwent surgery in these two centers and whose medical treatment continued afterwards were included in the study. In our clinics, 200 patients who underwent surgery for endometrial cancer in our two centers between 01.05.2017-01.05.2023 were included in the study, 48 patients were excluded from the study because they did not meet the inclusion criteria, and 152 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Patients underwent total hysterectomy + bilateral salpingoopherectomy + pelvic lymphadenectomy ± paraaortic lymphadenectomy ± omentectomy for endometrial cancer. Patients' age, gravida and parity status, menopausal status, history of cancer, family history of cancer, history of systemic disease, drug use, smoking status, alcohol use status, body mass index, preoperative abdominal surgery, reason for admission to the hospital, preoperative endometrial sampling results, surgeries performed on the patients, pathology diagnosis of the patients, surgical stages of endometrial cancer and pathology results of the patients were analyzed and evaluated. Duration of operation, postoperative hospitalization, postoperative complications, postoperative complications, postoperative morbidity and survival of the patients were evaluated. In the pathological results of the patients, tumor grade, uterine diameter, tumor diameter, myometrial invasion status of the tumor, lymphovascular invasion of the tumor, presence of tumor surgical margin involvement, presence of tumoral cells in the abdominal washing fluid, pelvic-paraaortic lymph node involvement, main material surgical stage were examined. Since our study was conducted in two centers, the images were taken by Toshiba Activion 16 and Simens Somatom go Top computed tomography devices in both centers. Body mass index (BMI) of the patients was calculated by dividing their body weight in kilograms by their height in meters per square meter (kg/m2). Subcutaneous adipose tissue thickness (SAT) was calculated by visualizing the incision in the axial plane from the upper border of the sacral 1 vertebra (S1) and the middle of the rectus abdominis muscle on computed tomography and measuring the SAT value in mm. Computed tomography (CT) data were obtained from the axis showing the navel around lumbar vertebra 3-4 (L3-L4) with the software program http://datasharing.aim-aicro.com/morphometry and the area measurements of total adipose tissue area (TFA), subcutaneous adipose tissue area (SFA), visceral adipose tissue area (VFA), total subcutaneous muscle area (Total-MA) and total subcutaneous muscle fat area (Total-MFA) parameters were calculated and the area measurements of TFA, SFA, VFA, Total-MA and Total-MFA parameters were calculated in cm². In the preoperative period, computed tomography was performed and the measurements of the parameters planned to be evaluated from the patients were calculated with a special software program. The software program with the address http://datasharing.aim-aicro.com/morphometry was used in the evaluation of the parameters. Calculations were made using a single software program for the data in the double-center study. Results: The mean age of our patients was 62.37 ± 10.84 years (min-max 40-90). The number of gravida was 3 ± 1.6. The number of parities was 2.6 ± 1.9. In our study, the mean age of our patients was found to be compatible with the literature. Patients were diagnosed as a result of endometrial biopsy performed after abnormal uterine bleeding or postmenopausal bleeding. Patients underwent total hysterectomy (laparoscopic or laparoscopic) + bilateral salpingoopherectomy + pelvic lymphadenectomy ± paraaortic lymphadenectomy +omentectomy + abdominal lavage fluid removal. The mean follow-up period was 9.5 (3-23) years and the mean postoperative survival rate was 84%. In our study, patient survival was found to be compatible with the studies in the literature. Increasing BMI of the patients was found to increase the risk of developing endometrial cancer.