Enstalasyon sanatında ölüm kavramı
The concept of death in installation art
  1. Tez No: 908782
  2. Yazar: DENİZ SERKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARZU EVECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ölüm, insanlık tarihinin en temel ve evrensel konularından biridir. Sanat, zaman içinde bu derin ve karmaşık konuyu ele almış ve çeşitli şekillerde yansıtmıştır. Ölüm kavramı, yaratıcı ifade biçimlerinden biri olan enstalasyon sanatıyla mekân ve nesne bağlamında sanatçı tarafından başka anlam ve görünümlerde yorumlanarak sunulmaktadır. Bu çalışma, çeşitli bilimsel kaynaklar ve konuya ilişkin kimi sanatçı eserleri ile desteklenerek kişisel deneyimlerle ölüm ve yaşam sorgulamalarının sanat uygulamaları bağlamında ortaya koyma çabalarını içermektedir. Somut olarak varoluşun geçici doğası karşısında“ölüm”ün ardında bıraktıkları üzerine yapılandırılmış enstalasyon çalışmaları, malzeme ve mekân birlikteliğinde bir anlam bütünlüğü oluşturma pratiği sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda kişisel bir anlatıyla ifade edilen enstalasyonlar, konuya öznel açıdan nasıl yaklaşıldığını ortaya koymakla birlikte, çalışmalar üstüne yeniden düşünme ve anlamlandırma örneği açısından önemli görülmektedir. Sanatçıların enstalasyon sanatında her türden nesne ve mekânı bireysel bir anlatımın parçası olarak kullanabildikleri, deneyimsel pratiklerin öznel olduğu kadar içselleştirilmiş her türden sosyal ve kültürel değerlerden ayrı düşünülemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Death is one of the most fundamental and universal issues in human history. Throughout time, art has addressed and reflected this profound and complex concept in various forms. The artist showcases this idea through various interpretations and displays in regards to space and object using installation art, a creative form of expression. This study aims to explore the questions of death and life through personal experiences within the framework of artistic practices, supported by various scientific sources and artworks related to the subject. Specifically, installation works structured around what remains after death, in light of the transient nature of existence, seek to create a meaningful unity through the interaction of object and space. In this context, installations presented with a personal narrative are considered significant for rethinking and reinterpreting the works, demonstrating how the subject can be approached from a subjective perspective. It has been concluded that artists can utilize any kind of object and space in installation art as part of an individual narrative, and that experiential practices cannot be separated from internalized social and cultural values, despite their subjective nature.