Tüketicilerin metaverse ürün satın alma niyetleri üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesine yönelik bir saha araştırması
A field research to determine the factors affecting consumers' intention to buy metaverse products
- Tez No: 908813
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Teknolojik ilerlemeler ve sanal ortamlardaki gelişmelerin hız kesmeden sürdüğü günümüzde işletmelerin, bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak farklı pazarlama stratejileri geliştirmeleri kaçınılmazdır. Gelişen dijital teknolojilerle birlikte popüler bir kavram haline gelen ve evrenin ötesinde yeni bir dijital dünyayı ifade eden Metaverse, hem işletmeler hem de tüketiciler için yeni pazarlama platformu haline gelmiştir. Bu çalışma, tüketicilerin Metaverse ürün satın alma niyeti üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan çalışmanın modeline uygun olarak geliştirilen hipotezlerinin test edilmesi amacıyla çevrim içi anket yöntemiyle 450 katılımcı çalışmaya dâhil edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket verilerinin analizinde betimsel istatistikler, Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Korelasyon Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tüketicilerin Metaverse bilgi, tutum ve farkındalıkları orta düzeydedir. Yaş ile dijitalleşme, eğitim ile sosyal ve yaşam biçmi, dışadönüklük kişilik tipi ile teknoloji, dijitalleşme ve sosyal, yüksek düzey yalnızlık ile sosyal, internette geçirilen süre ile dijitalleşme, sahip olunan teknoloji ile dijitalleşme ve internete ulaşım aracı ile yaşam biçimi boyutları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Dışadönüklük kişilik tipi ile Metaverse ürün satın alma niyeti arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Tüketicilerin Metaverse ürün satın alma niyetlerini teknoloji ve dijitalleşme bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerinin etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological advances and developments in virtual environments continue unabated, it is inevitable for businesses to develop different marketing strategies by considering these developments. Metaverse, which has become a popular concept with developing digital technologies and expresses a new digital world beyond the universe, has become a new marketing platform for both businesses and consumers. This study aims to determine the factors that affect consumers' intention to purchase Metaverse products. In order to test the hypotheses developed in accordance with the model of the study, which was designed as a quantitative research, 450 participants were included in the study by online questionnaire method. The collected data were analyzed using the SPSS 27.0 package program. Descriptive statistics, Independent Sample T-Test, Pearson Correlation Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Multiple Regression Analysis were used in the analysis of the survey data. According to the results of the analysis, consumers' Metaverse knowledge, attitude and awareness are moderate. A significant difference was found between the dimensions of digitalization with age, social and lifestyle with education, extroversion personality type and technology, digitalization and social, high level of loneliness and social, digitalization with the time spent on the internet, digitalization with the technology owned and lifestyle with the means of access to the internet. A positive relationship was found between extroversion personality type and Metaverse product purchase intention. It has been determined that technology and digitalization knowledge, attitude and awareness levels affect consumers' intention to purchase Metaverse products.