Fen bilgisi öğretmen adaylarının fizik kavramları kapsamında yaratıcı yazma düzeylerinin belirlenmesi
Determining the creative writing levels of science teacher candidates within the scope of physics concepts
  1. Tez No: 908812
  2. Yazar: MELEK SAMANÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının yaratıcı yazma düzeylerinin fizik kavramları kapsamında belirlenmesidir. Araştırma, betimsel yöntemlerden tarama modeli temelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de bir devlet üniversitesinde 1., 2., 3. ve 4 sınıf seviyelerinde öğrenim görmekte olan fen bilgisi öğretmen adaylarıdır. Örneklemden elde edilen yaratıcı yazma ürünleri, araştırma kapsamında geliştirilen Fen Bilimlerindeki Kavramlar Temelinde Yazılan Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği (FENYÜDÖ) aracılığıyla puanlanarak değerlendirilmiştir. FENYÜDÖ“kavram kullanımı”,“özgünlük”ve“temel yapı”olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının yaratıcı yazma düzeylerinin ölçeğin bütününden elde edilen puan ortalamalarına göre“orta”düzeyde olduğu görülmüştür. Bulgular ölçeğin alt boyutları açısından incelendiğinde, öğretmen adaylarından elde edilen yaratıcı yazma ürünlerinde özellikle“kavram kullanımı”ve“özgünlük”alt boyutundaki bazı maddeler açısından büyük sorunların olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda“kavram kullanımı”alt boyutunda yazıda odaklanılması gereken kavramların özgün bir şekilde ifade edilmesi ve yazıda kavram zenginliğinin olması ile ilgili maddelerden alınan puan ortalamaları her bir sınıf seviyesi için“düşük”düzeyde kalmıştır.“Özgünlük”alt boyutunda ise, yazının etkileyici sonucunun olması ve yazıda özgün betimlemelerin yer alması ile ilgili maddelerden alınan puan ortalamalarının genel olarak“düşük”düzeyde kaldığı görülmüştür. Ölçeğin üç alt boyutu içerisinde en yüksek puan ortalaması ise“temel yapı”alt boyutu için elde edilmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucu da hem ölçeğin alt boyutlarından hem de tamamından alınan puan ortalamaları arasında sınıf seviyelerine göre anlamlı bir farklılık olmadığının tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the creative writing levels of science teacher candidates within the scope of physics concepts. The research was carried out on the basis of the descriptive survey model. The sample of the research is science teacher candidates studying at 1st, 2nd, 3rd and 4th grades at a state university in Turkey. The creative writing products obtained from the sample were evaluated using the“Scale for Evaluating Creative Writing Products Written Based on Concepts in Science”developed within the scope of the research. The Scale for Evaluating Creative Writing Products Written Based on Concepts in Science consists of three sub-dimensions, namely“concept use”,“originality”and“basic structure”. As a result of the research, it was seen that the creative writing levels of the teacher candidates were at the“medium”level according to the mean scores obtained from the entire scale. When the findings were examined in terms of the sub-dimensions of the scale, it was seen that there were major problems in the creative writing products obtained from the teacher candidates, especially in terms of some items in the“concept use”and“originality”sub-dimensions. Accordingly, in the“concept usage”sub-dimension, the average scores obtained from the items related to the original expression of the concepts that should be focused on in the text and the richness of the concepts in the text remained at a“low”level for each grade level. In the“originality”sub-dimension, it was observed that the average scores obtained from the items related to the impressive result of the text and the inclusion of original descriptions in the text generally remained at a“low”level. The highest average score among the three sub-dimensions of the scale was obtained for the“basic structure”sub-dimension. Another result of the research was that there was no significant difference between the average scores obtained from both the sub-dimensions of the scale and the entire scale according to grade levels.