Simülasyon modeli kullanarak bir üniversitede acil durum tahliye planı oluşturulması
Creating an emergency evolution plan at A university using A simulation model
  1. Tez No: 701780
  2. Yazar: BORA ÜREDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günlük hayatta karşılaşma ihtimalimizin yüksek olduğu ama ne zaman karşılaşacağımızı bilemediğimiz afetler oldukça fazla kayıplar yaşamamıza neden olmaktadır. Her afet bir acil durumdur. Acil durum yönetiminin iyi yapıldığı bir ortamda can kayıpları ve maddi, manevi kayıplar azalacaktır. Acil durum yönetiminin başarısı iyi bir planlama ile gerçekleşir. Bu planlardan bir tanesi de acil durum tahliye planlarının yapılmasıdır. Acil durumda kişilerin hareketleri, davranış tarzları olay sonucunu etkiler. Tahliyenin başarılı bir şekilde yapılamadığı durumlarda can kayıpları artabilir. İşyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, kamu binalarında ve okullarda insanlar topluca bulunmaktadır. Kalabalık insan topluluğunun olduğu binalarda acil durum tahliyesi çok önemlidir. Özellikle hayat tecrübesi az olan öğrenci topluluğunun olduğu kurumlarda acil durum tahliye planlarının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Acil durum tahliye planlarının uygun olup olmadığı tatbikatlarla denenmesi gerekmektedir. Sayıca fazla insan topluluğunun olduğu binalarda tatbikat yapılması zordur ve sınırlı sayıda uygulanabilir. Acil durum tahliye planları bilgisayar destekli simülasyon programları ile yapılabilir. Sayısız denemeler yapılabilir. Tahliye yapılacak bina için en uygun plan oluşturulabilir. Bilgisayar destekli simülasyon programları kullanılarak yapılan acil durum tahliye planları her sektör için uygulanabilir. Okullar, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve kamu binaları gibi yerlerde kullanılabilir. Simülasyon programları sayesinde işgücü kaybı azalır, verimlilik artar, zaman kazancı sağlar ve yaşam güvenliliği sağlanır.
Özet (Çeviri)
Disasters that we are likely to encounter in daily life, but that we do not know when we will encounter, cause us to experience a lot of losses. Every disaster is an emergency. In an environment where emergency management is done well, loss of life and material and moral losses will decrease. The success of emergency management is achieved with good planning. One of these plans is the preparation of emergency evacuation plans. In an emergency, the actions and behavior of people affect the outcome of the event. In cases where the evacuation is not successful, the loss of life may increase. People are present in workplaces, shopping malls, public buildings and schools. Emergency evacuation is very important in buildings with large crowds. Especially in institutions where there is a student community with little life experience, emergency evacuation plans should be made well. Whether the emergency evacuation plans are appropriate or not should be tested with exercises. It is difficult to practice in buildings with large numbers of people and can be applied in limited numbers. Emergency evacuation plans can be made with computer aided simulation programs. Numerous attempts can be made. The most suitable plan can be created for the building to be evacuated. Emergency evacuation plans made using computer-aided simulation programs can be applied for every sector. It can be used in places such as schools, shopping malls, factories and public buildings. Thanks to the simulation programs, labor loss is reduced, productivity increases, time is saved and life safety is ensured.