Pnömokok üremelerinde yıllara göre antibiyotik direncinin değişimi ile konjuge pnömokok aşılarının antibiyotik direnci, serotip dağılımı ve hastalığın görülme sıklığına etkisi
Changes in antibiotic resistance of pneumococcus over the years in reproduction and the effect of conjugate pneumococcal vaccines on antibiotic resistance, serotype distribution, and disease incidence
- Tez No: 908817
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM İCLAL BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pnömokok enfeksiyonları özellikle 5 yaş altı çocuklarda tüm dünyada önemli mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Pnömokok aşılarının rutin aşılama programlarına dahil edilmesiyle ağır pnömokok enfeksiyonlarında ve enfeksiyona ikincil ortaya çıkacak mortalite ve morbidite sorunlarında önemli ölçüde azalma olmuş olsa da aşının kapsamadığı pek çok suşun varlığı da hâlâ önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Aşılamaya rağmen pnömokok enfeksiyonlarında antibiyotik direncinin ve hastalığın seyrinin nasıl neticelendiğini, hangi suşların ön planda olduğunu, bununla birlikte aşısız hastalardaki hastalık sıklığı ve hastalığın boyutunu bilmek hem doğru tedavi yaklaşımlarının sağlanmasına hem de pnömokok aşısının etkinliğini ve daha geniş kapsamlı aşılara ihtiyaç olup olmadığını istatiksel verilerle ortaya koymaya yardımcı olabilir. Çalışmamız retrospektif olarak planlandı. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 24.08.2019-01.03.2024 tarihleri arasında ve Ankara Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 01.03.2014 24.08.2019 tarihleri arasında başvuran 1 ay-18 yaş arası hastalar incelendi. Kan, kateter, port, beyin omurilik sıvısı (BOS), kulak, konjunktiva, plevra, balgam, bronkoalveolar lavaj (BAL), derin trakeal aspirasyon (DTA), yara ve apse kültürlerinde üreme saptanan pnömokok etkeninin serotipi, verilen tedaviler ve kültürdeki antibiyotik dirençleri araştırıldı. Ortaya çıkan veriler istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pneumococcal infections are a significant cause of mortality and morbidity worldwide, especially in children under the age of five. Although the inclusion of pneumococcal vaccines in routine vaccination programs has led to a substantial decrease in severe pneumococcal infections and the mortality and morbidity issues that arise secondarily to these infections, the existence of many strains not covered by the vaccine continues to be a significant problem. Despite vaccination, understanding the outcomes of antibiotic resistance and the progression of the disease in pneumococcal infections, identifying which strains are prominent, and assessing the incidence and extent of the disease in unvaccinated patients can help ensure appropriate treatment approaches. This information, supported by statistical data, can also demonstrate the effectiveness of the pneumococcal vaccine and highlight the need for broader coverage vaccines. Our study was designed retrospectively. Patients aged 1 month to 18 years who presented to Ankara Bilkent City Hospital between 24.08.2019 and 01.03.2024 and to Ankara Children's Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital between 01.03.2014 and 24.08.2019 were examined. The serotypes of pneumococcal pathogens identified in cultures of blood, catheters, ports, cerebrospinal fluid (CSF), ears, conjunctiva, pleura, sputum, bronchoalveolar lavage (BAL), deep tracheal aspiration (DTA), wounds, and abscesses were investigated, along with the treatments administered and the antibiotic resistances found in the cultures. The resulting data were statistically evaluated.