Bir çizgi karakter tasarım yöntemi olarak 'Zoomorfizm'
'Zoomorphism' as a cartoon character design method
  1. Tez No: 908825
  2. Yazar: NAZLI ÇELİK ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çizgi filmlerin ortaya çıkmasıyla 20. Yüzyılın başlarından itibaren canlandırma filmleri ve çizgi filmler, modern sinema, televizyon, reklamcılık ve oyun tasarımı gibi mecralarda önemli bir konuma gelerek film yapım süreçlerinde temel çalışma alanlarından biri haline gelmeyi başarmış bulunmaktadır. Çalışma alanları arasında en önemli sektörlerden biri olan karakter tasarımı, basit ve çizgisel olarak ele alınırken zamanla biçim, şekil, renk, silüet, kostüm ve aksesuar gibi unsurların yaratıcı bir şekilde bir araya getirilmesiyle özgün karakterlere dönüştürülmekte ve bu süreçte karakterlere çeşitli kişilik özellikleri kazandırılmaktadır. Karakterleri okuyan izleyen ve dinleyen bireyler bu karakterlerle duygusal bağ kurma çabası içinde bulunurken yaratıcılıkla şekillendirilen karakterler, temel stillerine göre ayrıştırılarak Antropomorfizm, Metamorfizm ve Zoomorfizm gibi temel olguları ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada Zoomorfizm insanların ve nesnelerin hayvansal özelliklerle donatıldığı bir tasarım yaklaşımı olarak, karakterlerin niteliklerinin sembolik ve estetik bir şekilde yansıtılması yoluyla izleyicilerle duygusal etkileşim kurmasını sağlayıp karakter tasarımına anlam ve derinlik katmaktadır. Belirlenen doğrultuda bu çalışmanın amacı, Zoomorfizm kavramını derinlemesine inceleyerek karakter tasarımı sürecinde geliştirilen zoomorfik karakterlerin oluşumunu analiz etmek ve bu karakterlere atfedilen özellikler ile diğer nitelikleri zoomorfizm perspektifinden değerlendirilmesini sağlamaktır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinin temelinde kapsamlı literatür taramasına dayalı kaynak tarama modeli etkin bir şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century with the emergence of cartoons, animated films and cartoons have managed to become one of the main fields of study in film production processes by taking an important position in media such as modern cinema, television, advertising and game design. Character design, which is one of the most important sectors among the fields of study, is handled in a simple and linear way, but over time, it is transformed into original characters by creatively combining elements such as form, shape, colour, silhouette, costume and accessories, and in this process, various personality traits are given to the characters. While individuals who read, watch and listen to the characters are in an effort to establish an emotional connection with these characters, the characters shaped by creativity are separated according to their basic styles and reveal basic phenomena such as Anthropomorphism, Metamorphism and Zoomorphism. At this point, Zoomorphism, as a design approach in which people and objects are equipped with animal characteristics, adds meaning and depth to character design by enabling emotional interaction with the audience through symbolic and aesthetic reflection of the qualities of the characters. The aim of this study is to analyse the formation of zoomorphic characters developed in the character design process by examining the concept of zoomorphism in depth and to evaluate the features and other qualities attributed to these characters from the perspective of zoomorphism. On the basis of the conceptual framework of the research, the literature review model based on a comprehensive literature review is effectively used.