Medenî usûl hukukunda bozma kararının sonuçları
Consequences of the reversal (cassation) decision in civil procedure law
  1. Tez No: 908856
  2. Yazar: MİKAİL BORA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Bu çalışmada, medenî yargılamada Yargıtay tarafından verilen bozma kararının sonuçları incelenmiştir. Bu kapsamda öncellikle Yargıtay tarafından yapılan temyiz incelemesinin hukukî niteliği, konusu ve amacı üzerinde durulmuştur. Ardından Yargıtay tarafından verilen onama, düzelterek onama ve bozma kararı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle bozma kararının hukukî niteliği ve etkileri tespit edilmiş; bozma kararı üzerine uyuşmazlık dosyası kendisine gönderilen mahkeme tarafından verilen uyma kararı ve direnme kararı değerlendirilmiş ve direnme kararına dair düzenlemenin ilga edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın diğer bölümlerinde, Alman, Avusturya ve İsviçre hukuklarında yer alan bozma kararının bağlayıcı olması ve kapsamı; ardından Türk hukukunda bozmaya uyma kararının bağlayıcı olması ve sonuçları incelenmiştir. Bozmaya uyma kararının bağlayıcı olması, Türk hukukunda ileri sürülen görüşlerden farklı bir şekilde ele alınmış ve bozmaya uyma kararının bağlayıcılığının kapsamının hâkim görüşten daha dar olarak kabul edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, bozmaya uyma kararının bağlayıcı olmasını sona erdiren hâller ile bozmaya uyma üzerine verilen yeni kararın temyizi hâlinde Yargıtay'ın önceki bozma kararıyla bağlı olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the consequences of cassation decisions rendered by the Court of Cassation in civil procedure law. In this context, the appeal reviews (revision) by the Court of Cassation, their subject purpose are emphasized. Then, the decisions of the Court of Cassation on approval, approval with correction, and reversal (cassation) are analyzed in detail. In particular, the legal nature and effect of reversal (cassation) decisions have been determined. After evaluating the lower courts' decision to comply or resist the Court of Cassation's reversal, it has been determined that the regulation on the decision to resist should be abolished. In other sections of the study, the binding nature and scope of reversal (cassation) decisions under German, Austrian, and Swiss law, and the binding nature and consequences of the decision to comply with the reversal (cassation) decision under Turkish law are examined. The binding nature of the decision to comply is analyzed differently from the views put forward in Turkish law, and the scope of the binding nature of the decision to comply is determined to be narrower than what the prevailing opinion suggests. In the last part of the study, the circumstances that terminate the binding nature of the decision to comply and whether the Court of Cassation is bound by the previous reversal (cassation) decision in case of an appeal of the new decision rendered upon compliance with the reversal are analyzed.