İlkokul 3.sınıf matematik dersinde disiplinler arası etkinliklerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of interdisciplinary activities in primary school 3rd grade mathematics lesson
  1. Tez No: 908874
  2. Yazar: HABİBE AYDIN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, disiplinler arası yaklaşım ilkelerine göre tasarlanmış temaların, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına olan etkisini değerlendirmeyi amaçlayan bir karma yöntem çalışmasıdır. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel araştırma aşamasında, 3. sınıf öğretim programının disiplinler arası yaklaşımla zenginleştirilmesi amacıyla geliştirilen 10 adet matematik etkinliği, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının birinci döneminin başında uygulanmıştır. Nicel araştırma kısmında örneklem grubu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme ile seçilmiştir. Araştırmaya deney (N=30) ve kontrol (N=30) gruplarından toplam 60 öğrenci katılmıştır. Çalışmada zayıf deneysel yöntemlerden ön test son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Kontrol grubuna normal öğretim süreci uygulanırken deney grubuna hazırlanan etkinlikler 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından etkinliklerle uyumlu 20 sorudan oluşan test, ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler uygun istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise etkinlikleri uygulayan 3. sınıf öğretmeni 10 öğretmenden süreç hakkındaki görüşleri alınmıştır. Öğretmen görüşleri yarı yapılandırılmış gözlem formları aracılığıyla toplamıştır. Bu öğretmenler ölçüt örnekleme yöntemi ile tespit edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların ardından disiplinler arası etkinliklerin uygulandığı deney grubu sınıfların matematik başarılarının, kontrol grubundaki öğrencilerin başarılarına göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç disiplinler arası etkinliklerin öğrencilerin ders başarısına doğrudan etkisinin olduğunu gösterebilir. Ayrıca etkinliklerin uygulandığı öğrencilerin başarı durumunun cinsiyet değişkenlerine göre değişiklik göstermediği görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre disiplinler arası etkinliklerle dersin işlenişinin eğitim öğretim ortamlarını olumlu yönde etkileyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is a mixed-methods study that aims to evaluate the effect of topics designed according to the principles of an interdisciplinary approach on the mathematical achievement of primary school students in Year 3. Both quantitative and qualitative data were collected in this study. In the quantitative research phase, 10 mathematics activities developed to enrich the 3rd grade curriculum with an interdisciplinary approach were implemented at the beginning of the first semester of the 2023-2024 academic year. The sample group for the quantitative research part was selected by purposive sampling from random sampling methods. A total of 60 students from the experimental (N=30) and control (N=30) groups participated in the study. A pretest-posttest control group design was used in the study. The control group used the normal teaching process. The activities prepared for the experimental group were used for 10 weeks. A test consisting of 20 questions compatible with the activities was used by the researcher as a pre- and post-test. The data obtained were analysed quantitatively using the SPSS programme. In the qualitative dimension of the study, the opinions of 10 third grade teachers who implemented the activities about the process were taken. These teachers were identified using the criterion sampling method. The content analysis method was used to analyse the qualitative data. After the studies, it was found that the mathematics achievement of the classes in which interdisciplinary activities were implemented was higher than the achievement of the students in the control group. This result may indicate that interdisciplinary activities have a direct effect on students' success in the course. In addition, it was observed that the success of the activities did not vary according to gender variables. According to the results of the study, it can be said that teaching the course with interdisciplinary activities can have a positive effect on the educational environment.