Diş hekimlerinin tıbbi müdahalede aydınlatma yükümlülüğü
The obligation of disclosure in medical interventions by dentists
- Tez No: 908888
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR NART
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Diş Hekimliği, Hukuk, Dentistry, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tıbbi müdahalenin en önemli unsurları arasında aydınlatma yükümlülüğü yer almaktadır. Diş hekimliği, tıbbi müdahalede en çok girişimsel işlemin bulunduğu alanlardan biri olmasına rağmen, aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmesi konusunda yeterli özenin sağlanamadığı bir alan olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu tezde, diş hekimliğinde tıbbi müdahale, aydınlatma ve aydınlatılmış rıza kavramları incelenmiştir. Diş hekiminin, hastaların ağız ve diş sağlığını koruma, tedavi etme ve rehabilite etme görev ve yetkileri bulunmaktadır. Tıbbi müdahale, hastanın vücut bütünlüğüne yönelik doğrudan veya dolaylı olarak gerçekleştirilen işlemlerden oluşmaktadır. Tıbbi müdahalenin, hastanın vücut bütünlüğüne yönelik olması nedeniyle hukuka uygun kabul edilebilmesi için, kanunun izin verdiği bir durumda, hastanın müdahale hakkında anlayabileceği şekilde yeterince bilgilendirilmesi, özerklik hakkı kapsamında kendi geleceğini serbestçe belirleme hakkına sahip olması ve rızasının alınması gerekmektedir. Diş hekiminin aydınlatma yükümlülüğü, görev ve yetkileri çerçevesinde hasta ile temas ettiği andan itibaren başlar, tedavi sürecinde devam eder ve tedavi sonrasında hastanın yaşam tarzına yönelik bilgilendirmelerle sona erer. Çalışmamızda, diş hekimliğinde aydınlatmanın önemi ve unsurları hakkında bilgi verilecektir. Bu kapsamda, çalışmanın birinci bölümünde tıbbi müdahale ve tıbbi müdahalenin hukuka uygunluğu; ikinci bölümde diş hekimi ile hasta arasındaki hukuki ilişki konuları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde aydınlatma yükümlülüğü, aydınlatma türleri, aydınlatmanın kapsamı ve aydınlatılmış rıza ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise diş hekimliği, diş hekimliği uzmanlık alanları, çalışma alanları, diş hekimliğinde aydınlatma ve aydınlatma yükümlülüğünün nasıl yerine getirilmesi gerektiği konuları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the most critical elements of medical intervention is the duty of disclosure. Dentistry, despite being one of the fields with the highest number of interventional procedures, draws attention as an area where adequate attention to fulfilling the duty of disclosure is often lacking. Therefore, this thesis examines the concepts of medical intervention, disclosure, and informed consent within the field of dentistry. Dentists have duties and authorities encompassing the protection, treatment, and rehabilitation of patients' oral and dental health. Medical intervention comprises procedures performed either directly or indirectly on the patient's bodily integrity. Given that medical intervention concerns the patient's bodily integrity, it must meet certain conditions to be deemed lawful. These include a lawful basis, adequate information provided to the patient in an understandable manner, the patient's right to determine their future autonomously, and their informed consent. The dentist's duty to inform begins from the moment they come into contact with the patient, continues throughout the treatment process, and concludes with post-treatment guidance on lifestyle. This study aims to provide insights into the importance and elements of disclosure in dentistry. In this context, the first chapter of the study explains medical intervention and the legality of medical interventions; the second chapter discusses the legal relationship between the dentist and the patient. The third chapter covers the duty of disclosure, types of disclosure, scope of disclosure, and informed consent. The fourth chapter explores topics such as dentistry, dental specialties, fields of practice, disclosure in dentistry, and how the duty of disclosure should be fulfilled.