Kayseri yöresinde at ile ilgili inanış ve uygulamalar
Beliefs and practices concerning horse in Kayseri region
- Tez No: 908914
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Archeology, Art History, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmada, Kayseri yöresi insanının yaşamında atın yeri, at ile ilgili inanış ve uygulamaların tarihi geçmişi ve bu geçmişin kültürel birikimi incelenmiştir. Araştırma alanımız, Kayseri Yöresi Pınarbaşı İlçesi'nde bulunan Han, Köşkerli, İğdelipayaslı, Büyükkaramuklu, Kızılhan, Kazancık, Örenşehir, Saçayağı, Taşoluk, Panlı, Yahyabey ve Kızılören Mahalleleri ile Hacılar İlçesi'nde yer alan Karpuzsekisi ve Hürmetçi Mahallesi'ni kapsamaktadır. Araştırmanın amacı, at ile ilgili inanışlar etrafında şekillenen, tarihsel birikimin ürünü olan ve varlığını toplum içerisinde sürdürmeye devam eden halk inanışlarını, gelenekleri tespit etmek; elde edilen verileri eski Türk inançları açısından ele alarak değerlendirmek, bu inanışların kaynağını araştırmak ve bunlara bağlı olarak yapılan uygulamaları işlevsel olarak yorumlamaktır. Böylece bu pratikler, gelenek oluşturma yönüyle geçmişe doğru, yaşayan uygulamalar olma yönüyle de hâlihazırdaki şekilleriyle gözlemlenerek tespit edilmek istenmiştir. Atın kültürdeki yeri ve önemi çevresinde oluşmuş inanışların araştırma sahası içerisinde yaşayan insanlar için ne anlam ifade ettiği ve toplumu şekillendiren yönleri anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada literatür taraması yapılmıştır. Kayseri yöresinde yaşayan insanların yaşamında at ile ilgili inanışlarının araştırılması ve eski Türk inanış ve uygulamalarıyla ilgili benzerliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla adı geçen yörede yapılan bu çalışmada, alan araştırması ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılanlar buralarda doğup büyüyen, 18 yaş üzerindeki erkek ve kadın bireylerden oluşmuştur. Bu bağlamda bölge tarihi ve sosyo-kültürel yapı hakkında bilgi verilmiş, çalışma sonucunda değerlendirmeler yapılarak çalışmamızın katkılarına vurgu yapılmıştır. At, At Kültürü, İnanış, Ritüel.
Özet (Çeviri)
In the study, the place of the horse in the life of the people of Kayseri region, the historical past of horse-related beliefs and practices and the cultural accumulation of this past were examined. Our research area covers the Han, Köşkerli, Büyükkaramuklu, Kızılhan, Kazancık, Örenşehir, Saçayağı, Taşoluk, Panlı Yahyabey ve Kızılören Districts in the Pınarbaşı District of Kayseri region and the Karpuzsekisi and Hürmetçi District in the Hacılar District. The aim of the research is to identify folk beliefs and traditions that are shaped around horse-related beliefs, are the product of historical accumulation and continue to exist in society; The aim is to evaluate the obtained data in terms of ancient Turkish beliefs, to investigate the source of these beliefs and to functionally interpret the practices based on them. Thus, these practice were intended to be determined by observing them in terms of creating a tradition, towards the past and in terms of being living practice, in their currect forms. By determining the reasons for the beliefs and practices that have formed around the place and importance of the horse in culture, it has been tried to understand what the beliefs mean to the people living in the research area and their functions in shaping society. A literature review was conducted in the study. Field research and semi-structured interview techniques were used in this study in the mentioned regions in order to investigate the horse-related beliefs of the people living in and to reveal their similarities with old Turkish beliefs and practices. Participants in the study consisted of male and female individuals over the age of 18 who were born and raised here. In this context, information about the history of the region and socio-cultural structure was given, evaluations were made as a result of the study and the contributions of our study were emphasized. Horse, Horse Culture, Belief, Ritual.