Kitap okumanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerin kelime hazinesi gelişimine etkisi
Effect of reading books on vocabulary development of primary school fourth grade students
- Tez No: 908913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BABAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, kitap okumanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerin kelime hazinesi gelişimine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili sınırları içinde yer alan bir ilkokulun 60 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunu üç aylık süre boyunca her gün 30 dakika sessiz okuma yaptırılan 30 öğrenci, kontrol grubunu bu uygulamanın yaptırılmadığı 30 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler araştırma öncesinde ve sonrasında aile konulu kompozisyon yazmışlardır. Ön test ve son test olarak, öğrencilerce yazılan kompozisyonlardaki farklı kelimelerin sayısı karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ön test sonuçları bakımından deney ve kontrol grupları birbirine denktir. Araştırma sonucunda, kontrol grubunun ön test ile son testte kullandıkları farklı kelime puanları arasında anlamlı farklılık yoktur. Kontrol grubu ön testte kullandıkları farklı kelime sayısı ortalaması ¯x=52,66 iken, son testte kullandıkları farklı kelime sayısı ortalaması ¯x=54,73'tür. Bu durumda kontrol grubundaki öğrencilerin üç aylık süreçte kelime hazinelerinde 2,07 sözcük artış olduğu görülmektedir. Diğer bir ifadeyle, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerin kelime hazinesi üç aylık normal eğitim-öğretim sürecinde %4 artış göstermiştir. Deney grubunun kitap okuma uygulaması sonrasında kelime hazinelerinde anlamlı bir artma olduğu bulunmuştur. Deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesi kelime hazineleri ortalaması ¯x=61,00 iken, kitap okuma uygulaması sonrasında ¯x=97,20'ye yükselmiştir. Bu durumda deney grubundaki öğrencilerin üç aylık süreçte kelime hazinelerinde 36,20 sözcük artış olduğu görülmektedir. Diğer bir ifadeyle, her gün 30 dakika düzenli ve kontrollü kitap okuma etkinliği yapan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerin kelime hazinesi, üç aylık eğitim-öğretim sürecinde %59 artış göstermiştir. Deney grubu ile kontrol grubunun son testlerinde kullandıkları farklı kelime puanları arasında anlamlı farklılık vardır. Deney grubunun son testte kullandıkları farklı kelime sayıları ¯x=97,20, kontrol grubu kelime sayılarına ¯x=54,73 göre daha yüksektir. Bu bulgu, kitap okuma ile kelime hazinesi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of reading books on the vocabulary development of fourth grade primary school students. In the study, pre-test post-test control group experimental design, one of the quantitative research models, was used. The sample of the study consisted of 60 fourth grade students of a primary school located in Ankara province. The experimental group consisted of 30 students who were given 30 minutes of silent reading every day for two months, and the control group consisted of 30 students who were not given this practice. The students wrote essays on the theme of family before and after the research. As a pre-test and post-test, the frequency of different words in the compositions written by the students were compared. The data obtained were analyzed using t-test in SPSS program. The experimental and control groups were equal in terms of pre-test results. As a result of the research, there was no significant difference between the different vocabulary scores of the control group in the pre-test and post-test. While the average number of different words used by the control group in the pre-test was ¯x=52,66, the average number of different words used in the post-test was ¯x=54,73. In this case, it is seen that the vocabulary of the students in the control group increased by 2,07 words in a three-month period. In other words, the vocabulary of fourth grade primary school students increased by 4% during the three-month normal education process. There was a significant increase in the vocabulary of the experimental group after the book reading intervention. While the mean vocabulary of the experimental group students was ¯x=61,00 before the intervention, it increased to ¯x=97,20 after the book reading intervention. In this case, it is seen that the vocabulary of the students in the experimental group increased by 36,20 words in a three-month period. In other words, the vocabulary of primary school fourth grade students who engaged in regular and controlled book reading activities for 30 minutes every day increased by 59% during the three-month education process. There is a significant difference between the different vocabulary scores of the experimental group and the control group in the post-test. The number of different words used by the experimental group in the post-test ¯x=97,20 is more positive than the control group ¯x=54,73. This finding is interpreted as a significant relationship between book reading and vocabulary.