LAMP based screening kit development to detect SMA from saliva
LAMP tabanlı tükürükten SMA tarama kiti geliştirilmesi
  1. Tez No: 908916
  2. Yazar: ÖZDEYİŞ HÜLYA İŞGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA TAHİR TURANLI, PROF. DR. OSMAN UĞUR SEZERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Science and Technology, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığının erken teşhisi ve taşıyıcı taraması için ilmiğe dayalı izotermal çoğaltma yöntemi (LAMP) tabanlı bir tükürük tarama kiti geliştirme amacıyla yapılmıştır. SMA, genellikle SMN1 (Survival Motor Neuron 1) genindeki mutasyonlarla ilişkilendirilen nadir görülen genetik bir hastalıktır, özellikle bebeklik döneminde görülmektedir ve motor nöronların ölümü ile sonuçlanmaktadır. Bu doğrultuda, SMN1 genindeki spesifik SMN1:c.840C>T rs1164325688 varyasyonu ve SMN1 geninin 7. ekzom bölgesindeki homozigot delesyonu hedef alınarak SMA hastalarını ve taşıyıcılarını tespit etmek için özelleştirilmiş primer setleri tasarlanmıştır. Geliştirilen kitin primer setleri, sağlıklı bireylerin SMN1 geninin 7. ekzom bölgesini güçlü bir şekilde çoğaltacak şekilde tasarlanmıştır. Taşıyıcılarda ise SMN1 geninde tek kopya mutasyon veya delesyon olduğu için bu çoğaltma sinyali sağlıklı bireylere kıyasla yaklaşık %50 daha az olacaktır. Hastalarda, SMN1 geninde çift kopya mutasyon veya delesyon bulunduğundan, çoğaltma ya hiç gerçekleşmeyecek ya da çok az olacaktır. Bu primer setleri, farklı genotip profilleri arasında kesin ve güvenilir çoğaltma sağlamak için optimize edilmiş ve titizlikle test edilmiştir. SMA için yeni geliştirilen tarama kiti, 18 hasta, 16 taşıyıcı ve 18 sağlıklı kişiden alınan tükürük örnekleri kullanılarak değerlendirildiğinde %82,35 duyarlılık ve %83,33 özgüllük gösterdi. Bu sonuçlar, kitin hem SMA hastalarını hem de taşıyıcıları belirlemede son derece doğru olduğunu ve hastalığın erken teşhisi ve müdahalesi için onu değerli bir araç haline getirdiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a saliva screening kit based on Loop-mediated isothermal amplification (LAMP) for early diagnosis and carrier screening of Spinal Muscular Atrophy (SMA). SMA is a rare genetic disease commonly associated with mutations in the SMN1 (Survival Motor Neuron 1) gene, typically manifesting during infancy and resulting in the death of motor neurons. In this regard, customized primer sets were designed to target the specific SMN1:c.840C>T rs1164325688 variation in the SMN1 gene and the homozygous deletion in the 7th exon region of the SMN1 gene to detect SMA patients and carriers. The primer sets in the developed kit are designed to strongly amplify the 7th exon region of the SMN1 gene in healthy individuals. In carriers, due to a single-copy mutation or deletion in the SMN1 gene, this amplification signal will be approximately 50% less compared to healthy individuals. In patients, who have a double-copy mutation or deletion in the SMN1 gene, the amplification will either be absent or significantly reduced. These primer sets have been optimized and rigorously tested to ensure precise and reliable amplification across different genotypic profiles. The newly developed screening kit for SMA demonstrated 82.35% sensitivity and 83.33% specificity when evaluated using saliva samples from 18 patients, 16 carriers, and 18 healthy individuals. These results indicate that the kit is highly accurate in identifying both SMA patients and carriers, making it a valuable tool for early diagnosis and intervention of the disease.