Pri̇mer açik açili glokom olgularinda opti̇k si̇ni̇r başi asi̇metri̇si̇ni̇n HRT III (hei̇delberg reti̇na tomografi̇si̇ III) glokom modülü i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇
The evaluation of optic nerve head asymmetry with HRT III glaucoma module in patients with primary open angle glaucoma
  1. Tez No: 412627
  2. Yazar: EVREN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜZEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Glokom geri dönüşümsüz körlüğün en sık nedenlerindendir. Etkilenen hastaların neredeyse yarısı bunun farkında değildirler. Bu nedenle hastaları körlükten korumak için glokom açısından taramak önemli bir rol oynamaktadır. PAAG bilateral tutulum gösteren bir hastalıktır ve iki göz arası asimetrik optik disk ve RSLT değişimi genellikle hastalığın erken evrelerinde meydana gelir. Özellikle PAAG un erken tanı ve tedavisinin vizyonun korunmasında yararlı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada PAAG lu olgularda OSB asimetrisi ile HRT III stereometrik parametrelerinin, glokomlu olgulardaki erken tanı etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda PAAG tanısı konan 150 olgunun 300 gözü dâhil edildi. İlk muayenede olgulardan ayrıntılı öykü alınarak görme keskinliği, ön segment ve fundus muayeneleri, GİB ölçümü, Goldman'ın üç aynalı kontak lensi ile gonyoskopik muayeneleri ve görme alanı ölçümleri yapıldı. GİB, GA ve OSB değişimlerinden ikisinin patolojik olması ile PAAG tanısı konmuştur. GİB için 21 mmHg nın üstü patolojik kabul edilmiştir. Olgular CDAR değerine göre; Grup 1 (Simetrik Grup); CDAR
Özet (Çeviri)
Objective: Glaucoma is one of the most common causes of irreversible blindness. Almost half of the affected patients are not aware of the disease. Thus, screening glaucoma is playing an important role in prevention of blindness. POAG is a bilateral disease and; an inter-eye asymmetry in optic nerve head and RNFL parameters occur commonly in early stages of the disease. It has been shown that early diagnosis and treatment of POAG is particularly useful in the protection of vision. The fundamental aim of this study is to determine the effectiveness of early diagnosis of ONH asymmetry and HRT III stereometric parameters in POAG patients. Material and Method: This study was conducted in Harran University School of Medicine Department of Ophthalmology, where 300 eyes of 150 patients diagnosed with primary open angle glaucoma. During first ophthalmologic examination, a detailed vision acuity, slit lamp bio-microscope anterior segment examination and a dilated fundus examination was performed. The diagnosis of POAG has been made based on findings two of GIB, GA, and OSB variables as pathological. For variable GIB, a value over 21 mmHg has been accepted as pathological. The phenomena were grouped based on their CDAR values: Group 1 (Symmetric Group); CDAR