Emevî veliahtlarının yetiştirilmeleri
The upbringings of the ummayad heirs to the throne (661-750)
  1. Tez No: 908923
  2. Yazar: SÜMEYRA YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Emevî Devleti kurucusu Muâviye'nin kendisinden sonra oğlu Yezîd'i veliaht ilan etmesiyle yönetim şekli veraset usulüne dönüşmüştür. Muâviye'nin başlattığı bu sistem kendisinden sonra gelen diğer halifeler tarafından da uygulanmıştır. Veliaht tayin edilen kişilerin halk tarafından benimsenmesi için eğitime tabi tutuldukları, idari ve askeri görevlerde bulundurularak tecrübe kazandırılmaları sağlanmıştır. Veliahtların yetiştirilmesi için çevresel şartlar önemsenmiştir. Veliahtların Arapçayı doğru bir şekilde telaffuz etmesi, şiir ve edebiyatta iyi bir konuma gelmesi için çöle gönderilmiştir. Veliahtların aldıkları eğitim, yönetimsel ve askeri görevlerde bulunmaları onların hilafet dönemlerini etkilemiştir. Veliaht ilan edilen bazı adaylar eğitim almalarına rağmen yaşlarının küçüklüğü ya da vefatları sebebiyle halife olamamıştır. Genel olarak halifeler veliaht adayı olan çocuklarını özel bir eğitime tâbi tutmuş ve bu eğitimi yakından takip etmiştir. Halifeler veliahtların yetiştirilmesi için dönemin önemli hocalarını görevlendirmiştir. Halifeler kendi ilgi duydukları alan ve faaliyetleri tayin ettikleri veliahtların da ilgi duymasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Umayyad State founder Muawiyah declared his son Yazid as the heir apparent, and the system of government changed to the hereditary system. This system, which Muawiyah initiated, was also implemented by the other caliphs who came after him. In order for the people to accept the heir apparent, they were educated and given administrative and military duties to gain experience. Environmental conditions were important for the training of the heir apparent. The heir apparent was sent to the desert to be able to pronounce Arabic correctly and to attain a good position in poetry and literature. The education that the heir apparent received and their administrative and military duties affected their caliphate periods. Some candidates who were declared heir apparent could not become caliphs despite receiving education, due to their young age or death. In general, the caliphs subjected their children, who were candidates for the heir apparent, to special education and followed this education closely. The caliphs assigned important teachers of the period to train the heir apparent. The Caliphs ensured that the crown princes they appointed would also be interested in the areas and activities that interested them.