Solid tümör nedeni ile kemoterapi almış çocuk olgularda tedavi sonrası ı̇mmün sistemin yeniden yapılanmasının ve aşı yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immune system reconstruction and vaccine responses in pediatric solid tumor patients following chemotherapy
- Tez No: 908935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH EKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çocukluk çağı kanserlerinde hem tanı hem de tedavinin bağışıklık sistemini baskılaması sonucu, yapılan aşılarının etkinliği azalmakta ve tedavi sürecinde aşılama programları sekteye uğramaktadır. Lösemi dışı kanser tanılı hastalar için ortak bir aşılama protokolü bulunmamakta olup, çalışma verilerimiz ile ortak bir protokol oluşturulmasına destek olmak amaçlanmıştır. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı'nda lösemi dışı kanserler nedeniyle tedavi edilmiş 40 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası, lökosit, mutlak lenfosit sayısı, immunglobulin değerleri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, HBV, HAV ve suçiçeği antikorları ile tedavi kesiminden 6 ay sonra immunfenotipleme ve lenfosit proliferasyon testleri yapılmıştır. Bulgular: Olguların kemoterapi sonrası 3.ayda, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B ve A ile suçiçeğine karşı seropozitifliklerinde ve immunglobulin değerlerinde, kemoterapi öncesine ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Kemoterapi sonrası 6.ayda ise lenfosit alt gruplarında sayıların çoğu olguda düzeldiği, CD8+'lerdeki sayısal düzelmenin, CD4+ lenfositlere göre daha erken dönemde olduğu, CD19+ lenfositlerin sayılarının ise neredeyse tamamen normalleştiği görülmüştür. Lenfosit proliferasyon test sonuçları ise sağlıklı olgular ile karşılaştırıldığında benzer bulunmuştur. Sonuç: Lösemi dışı çocukluk çağı kanserlerinde, aşılama için değerlendirmenin daha erken dönemde yapılabileceği ve sosyal hayatlarına daha erken dönemde dönebileceklerini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In childhood cancers, both diagnosis and treatment suppress the immune system, leading to reduced vaccine efficacy and disruptions in vaccination schedules during treatment. There is no standardized vaccination protocol for patients diagnosed with non-leukemic cancers and this study aims to contribute to the development of a common vaccination protocol through our findings. Methods: The study included 40 cases treated for non-leukemic cancers at the Marmara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology. Prior to and after treatment, patients' leukocyte counts, absolute lymphocyte counts, immunoglobulin levels, and antibody levels for measles, rubella, mumps, HBV, HAV, and varicella were assessed. Additionally, six months after treatment completion, immunophenotyping and lymphocyte proliferation tests were conducted. Findings: At the third month after chemotherapy, there were no statistically significant differences in seropositivity for measles, rubella, mumps, hepatitis B and A, and varicella or in immunoglobulin levels compared to pre-chemotherapy levels (p>0.05). By the sixth month post-chemotherapy, most lymphocyte subgroups showed recovery, with CD8+ lymphocytes improving earlier than CD4+ lymphocytes and CD19+ lymphocyte counts nearly normalized. Lymphocyte proliferation test results were found similar to those of healthy individuals. Result: In non-leukemic childhood cancers, we suggest that evaluations for vaccination can be conducted earlier, potentially enabling patients to return to their social lives sooner.