Roc analizi üzerine istatistiksel sonuç çıkarımı
Statisticial inference on roc analysis
  1. Tez No: 908939
  2. Yazar: ERTAN AKGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Alıcı işlem karakteristiği (Receiver Operating Characteristic, ROC) analizi, hastalık teşhisinde, makine öğreniminde ve sosyal araştırmalarda sınıflandırma modelinin performansını değerlendirmek için kullanılan yöntemdir. Bu tez çalışmasında, iki sınıflı sınıflandırma için ROC eğrisi ve üç sınıflı sınıflandırma için ROC yüzeyi analizi gerçekleştirilmiştir. ROC eğrisi analizinde, eğri altında kalan alan (Area Under the Curve, AUC), kesme noktası, spesifite ve sensitivite gibi performans ölçütlerine ilişkin nokta tahminleri ve güven aralıkları kurulan modele göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, Youden J indeksine alternatif olarak yeni bir kesme noktası indeksi önerilmiştir. ROC eğrisi analizi ile ilgili“PLindleyROC”R kütüphanesi geliştirilmiştir. ROC yüzeyi analizinde, eğri altında kalan hacim (Volume Under the Surface, VUS), kesme noktaları ve gerçek pozitif oranlar gibi performans ölçütlerine ilişkin nokta tahminleri ve güven aralıkları kurulan modellere göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, mevcut indeksler kullanılarak modifiye edilmiş yeni bir kesme noktası indeksi önerilmiştir. ROC yüzeyi analizi ile ilgili“ROCsurf”R kütüphanesi geliştirilmiştir. Her iki çalışmada da, metodolojilerin doğruluğunu test etmek için Monte Carlo simülasyonu yapılmış ve gerçek veri ile çalışmalar desteklenmiştir. Sonuç olarak, her iki kütüphaneden yararlanarak R shiny uygulaması geliştirilmiştir. ROC yüzeyi analizi için önerilen hibrid kesme noktasının mevcut indeksler ile uyumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis is a method used to evaluate the performance of classification models in disease diagnosis, machine learning, and social research. This thesis conducts ROC curve analysis for two-class classification and ROC surface analysis for three-class classification. In ROC curve analysis, metrics such as the area under the curve (AUC), cut-off points, specificity, and sensitivity are assessed through point estimates and confidence intervals based on the model. A new cut-off point index is proposed as an alternative to the Youden J index. The“PLindleyROC”R package is developed for ROC curve analysis. In ROC surface analysis, metrics such as the volume under the surface (VUS), cut-off points, and true positive rates are evaluated through point estimates and confidence intervals based on the models. A modified new cut-off point index is proposed using existing indices. The“ROCsurf”R package is developed for ROC surface analysis. Both studies involve Monte Carlo simulations to test the accuracy of the methodologies and are supported by real data analyses. As a result, an R Shiny application is developed using both packages. The hybrid cut-off point recommended for ROC surface analysis was found to produce results consistent align with current indices.