Kişilik özelliklerinin yeşil örgütsel davranış üzerindeki etkisinde algılanan yönetici desteği ve psikolojik iyi oluşun rolü
The role of perceived supervisor support and psychological well-being in the effect of personality traits on green organizational behavior
- Tez No: 908961
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma, çalışanların beş faktör kişilik özellikleri modeline dayalı olarak, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir kamu kurumunun ve bu kuruma bağlı iştirak şirketlerinin çalışanlarını kapsamaktadır. Çalışmada kişilik özellikleri, yeşil örgütsel davranış, algılanan yönetici desteği ve psikolojik iyi oluş kavramlarının incelenmesi, bu değişkenlerin arasındaki ilişki ve etki düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada yargısal örnekleme yöntemi kullanılmış ve teori odaklı modelleri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmada ele alınan kişilik özellikleri, yeşil örgütsel davranış, algılanan yönetici desteği ve psikolojik iyi oluş kavramlarının birbiri ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte aracı değişken analizinde, kişilik özelliklerinin yeşil örgütsel davranış üzerindeki etkisinde algılanan yönetici desteği ve psikolojik iyi oluşun kısmi aracı rolleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, uluslararası düzeyde yeni bir kavram olarak ortaya çıkan yeşil örgütsel davranış değişkeni incelenmiştir. Araştırmada ele alınan dört kavramın literatür taramasında bir arada inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk olacağı ve elde edilen sonuçların örgütsel davranış literatürüne özgün bir değer katacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research covers the employees of a public institution operating in Istanbul and its affiliated companies, based on the five-factor personality traits model of employees. The study aimed to examine the concepts of personality traits, green organizational behavior, perceived supervisor support and psychological well-being and to reveal the relationship and impact levels between these variables. In the study, judgmental sampling method was used and structural equation modeling was applied to test theory- oriented models. As a result of the research, it was determined that the personality traits, green organizational behavior, perceived supervisor support and psychological well-being concepts discussed in the research were positively and significantly related to each other. However, in the mediator variable analysis, it was concluded that perceived supervisor support and psychological well-being had partial mediator roles in the effect of green organizational behavior. In the research, the green organizational behavior variable, which emerged as a new concept at the international level, was examined. In the literature review, no study was found that examined the four concepts discussed in the research together. In this context, it is anticipated that the study will be the first and the findings will add unique value to the organizational behavior literature.