Vatandaş bilimi ve kent sürdürülebilirliği kapsamında coğrafya proje uygulamaları: Almanya örneği
Geography project practices in the scope of citizen science and urban sustainability: The Case of Germany
- Tez No: 908964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu doktora tezi, vatandaş biliminin uygulandığı, kent sürdürülebilirliği bağlamındaki coğrafya proje uygulamalarını Almanya örneği üzerinden kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Vatandaş bilimi, bilimsel araştırmalara halkın katılımını sağlayan katılımcı bir araştırma şeklini ifade ederken, kent sürdürülebilirliği ise kentsel alanların ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarda dengeli bir şekilde geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Bu çalışma, vatandaş bilimi yönteminin kentlerin sürdürülebilirlik hedeflerine nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Vatandaşların bilimsel araştırmalara katılımını teşvik eden projelerin veri toplama süreçleri, toplumsal katılım düzeyleri ve elde edilen sonuçların kent planlama ve sürdürülebilirlik politikalarına etkileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the use of citizen science method in geography projects within the context of urban sustainability, focusing on examples from Germany. Citizen science refers to the involvement of the general public in scientific research activities, while urban sustainability pertains to the balanced development of urban areas in economic, environmental, and social dimensions. This study investigates how citizen science projects contribute to the sustainability goals of cities. Specifically, it evaluates the data collection processes, levels of community engagement, and the impact of the findings on urban planning and sustainability policies.