Elektrokimyasal biriktirme yöntemi ile üretilen farklı Zn oranlarına sahip nanoyapılı Cd1-xZnxS ince filmlerin yapısal ve optik özellikleri
The effect of Zn concentration on the structural and optical properties of Cd1-xZnxS nanostructured thin films produced by electrochemical deposition
  1. Tez No: 908963
  2. Yazar: ŞEREF IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Elektrokimyasal olarak büyütülmüş Cd1-xZnxS nano yapılı ince filmlerin yapısal ve optik özellikleri, x = 0, 0.03, 0.06 ve 0.09 bileşimleri için araştırılmıştır. Biriktirilen ince filmlerin X-ışını kırınım desenleri, kübik kristal yapının (111) ve (220) düzlemleriyle bağlantılı iki tepe noktası vermiştir. Atomik bileşim oranları, enerji dağılımlı spektroskopi ölçümleri yapılarak belirlendi. Taramalı elektron mikroskobu görüntüleri, biriken ince filmlerin nano yapılı formlara sahip olduğunu gösterdi. Cd1-xZnxS ince filmlerinin Raman spektrumları, sırasıyla uzunlamasına optik mod ve ilk üst ton ile ilişkilendirilen 302 ve 603 cm-1 civarında iki titreşim modu sergiledi. Absorpsiyon katsayısı analizlerinden Cd1-xZnxS ince filmlerin bant aralığı enerjisinin, kompozisyon x = 0'dan x = 0.09'a yükseltildiğinde neredeyse lineer olarak 2.40'tan 2.51 eV'ye yükseldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The structural and optical properties of electrodeposited Cd1-xZnxS nanostructured thin films were investigated for compositions of x = 0, 0.03, 0.06 and 0.09. X-ray diffraction patterns of the deposited thin films presented two peaks associated with (111) and (220) planes of the cubic crystalline structure. The atomic compositional ratios were determined by performing energy dispersive spectroscopy measurements. Scanning electron microscopy images indicated that deposited thin films have nanostructured forms. Raman spectra of the Cd1-xZnxS thin films exhibited two vibrational modes around 302 and 603 cm-1 which were associated with longitudinal optical mode and its first overtone, respectively. It was seen from the analyses of absorption coefficient that band gap energy of Cd1-xZnxS thin films increases almost linearly from 2.40 to 2.51 eV as composition was increased from x = 0 to x = 0.09.