Global postüral reedükasyona ek standart ve refleksif pelvik taban egzersizleriyle pelvik taban disfonksiyonunu önleme
Preventing pelvic floor dysfunction with standard and reflexive pelvic floor exercises in addition to global postural re-education
  1. Tez No: 908988
  2. Yazar: GİZEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamız, postüral bozukluklara yatkın, pelvik taban disfonksiyonu açısından risk faktörü yüksek olan masa başı çalışan sağlıklı kadınlarda pelvik taban sağlığını korumak ve pelvik taban disfonksiyonunu önlemek için tasarlandı. Global Postüral Reedükasyon eğitimine ek verilen standart ve refleksif pelvik taban egzersizlerinin pelvik taban kaslarının güç (P), endurans (E) ve kasılma hızları (F) üzerine etkisini karşılaştırmak amaçlandı. Bu tek kör randomize kesitsel çalışmada, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde çalışan ve pelvik taban disfonksiyonu olmayan iki grupta toplam 41 kadın katılımcı alındı. Birinci grup (21 kişi) Global Postüral Reedükasyona ek refleksif pelvik taban egzersizlerini yaparken, ikinci grup (20 kişi) standart pelvik taban egzersizlerini yaptı. Katılımcılar, Global Postüral Reedükasyon eğitimini, 12 hafta boyunca haftada 1 gün, pelvik taban egzersizlerini ise her gün uyguladı. İlk değerlendirmeleri yapıldıktan sonra 6. ve 12. haftalarda tekrar değerlendirildi. Değerlendirme yöntemlerinde Demografik Bilgi Toplama Formu, Anketler, New York postür değerlendirme testi, Elektromiyografi (EMG) ve dijital palpasyon kullanıldı. Grup 1'deki katılımcıların yağ dokusunda, hem 6. hem de 12. haftada anlamlı azalma görüldü. New York postür değerlendirme skorlarında her iki grupta da zamanla önemli değişiklikler gözlemlendi. Pelvik taban kaslarının P değeri Grup 1 lehine E ve F değerlerinde Grup 2 lehine daha hızlı anlamlı artış gösterirken gruplar arası anlamlı farklılık görülmedi. EMG verilerinin bazı parametrelerinde iki grupta da iyileşmeler görüldü. Fakat gruplar arası anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızın sonuçları, Global Postüral Reedükasyon eğitiminin postüral bozuklukları düzelttiğini ve hem refleksif hem de standart pelvik taban egzersizlerinin pelvik taban kaslarını fonksiyonel olarak geliştirerek pelvik taban disfonksiyonunu önlemede etkili olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to protect pelvic floor health and prevent pelvic floor dysfunction in healthy desk-working women who are prone to postural disorders and have high risk factors for pelvic floor dysfunction. The aim was to compare the effects of standard and reflexive pelvic floor exercises given in addition to Global Postural Reeduction training on the power (P), endurance (E) and fast contraction (F) of pelvic floor muscles. In this single-blind randomised cross-sectional study, a total of 41 female participants working at Bandırma Onyedi Eylül University and without pelvic floor dysfunction were included in two groups. The first group (21 participants) performed reflexive pelvic floor exercises in addition to Global Postural Reeduction, while the second group (20 participants) performed standard pelvic floor exercises. Participants performed Global Postural Reeducation training 1 day a week for 12 weeks and pelvic floor exercises every day. After the initial evaluation, they were re-evaluated at the 6th and 12th weeks. Demographic Information Collection Form, Questionnaires, New York posture assessment test, Electromyography (EMG) and digital palpation were used in the evaluation methods. Participants in Group 1 showed a significant decrease in adipose tissue at both the 6th and 12th week. Significant changes in New York posture assessment scores were observed in both groups over time. The P value of pelvic floor muscles showed a significant increase in favour of Group 1 and a faster increase in E and F values in favour of Group 2, but no significant difference was observed between the groups. Improvements were observed in some parameters of EMG data in both groups. However, no significant difference was found between the groups. The results of our study showed that Global Postural Reeducation training corrects postural disorders and both reflexive and standard pelvic floor exercises can be effective in preventing pelvic floor dysfunction by improving pelvic floor muscles functionally.