Multinasyonel firmaların AR-GE merkezi yatırım kararlarının belirlenmesine yönelik analiz çalışması: Türkiye ve Çin karşılaştırmalı analiz örneği (AR-GE uluslararasılaştırma stratejilerinin analizi)
An analysis of determining R&D center investment decisions by multinational corporations: A comparative study of Turkey and China (Analysis of R&D internationalization strategies)
  1. Tez No: 908987
  2. Yazar: MELİKE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Science and Technology, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, uluslararası firmaların Türkiye ve Çin'deki AR-GE merkezlerinin açılması için etkili olan politikaları belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye ve Çin'in AR-GE politikaları karşılaştırılarak analiz edilmiş ve uluslararası firmaların bu ülkelerdeki AR-GE merkezlerinin açılması için gereken politikalara odaklanılmıştır. Çalışmada, uluslararası firmaların yurt dışında AR-GE merkezi açma kararlarının neden önemli olduğu açıklanmıştır. Bu kararlar, uluslararası firmaların rekabet avantajı elde etmek, maliyetleri azaltmak, yeni pazarlara girmek ve yerel yetenekleri kullanmak gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, uluslararası firmaların AR-GE merkezi açma kararlarını etkileyen faktörler, AR-GE merkezlerinin avantajları ve uluslararası firmaların AR-GE merkezi açmak için seçtikleri ülkelerin kriterleri ele alınmıştır. Bu çalışma, Türkiye ve Çin'in AR-GE politikalarının karşılaştırmalı analizi üzerine yoğunlaşarak, her iki ülkede AR-GE faaliyetlerine yönelik teşvik politikalarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye ve Çin'deki AR-GE merkezlerinin açılması için gerekli olan politikaların belirlenmesi için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye ve Çin gibi ülkelerdeki AR-GE politikalarının geliştirilmesinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the policies that are effective in opening R&D centers of international firms in Türkiye and China. To achieve this goal, the R&D policies of Türkiye and China have been compared and analyzed, and the focus has been on the policies required for international firms to open R&D centers in these countries. The study explains why international firms' decisions to establish R&D centers abroad are important. These decisions are driven by reasons such as gaining a competitive advantage, reducing costs, entering new markets, and utilizing local talent. Additionally, the factors that influence international firms' decisions to establish R&D centers, the advantages of R&D centers, and the criteria for selecting countries to establish R&D centers have been discussed. This study focuses on the comparative analysis of Türkiye and China's R&D policies and aims to examine the impact of incentive policies on R&D activities in both countries. In this context, the Analytic Hierarchy Process (AHP) method has been used to determine the policies required to open R&D centers in Türkiye and China. The results of this study will be useful in developing R&D policies in countries such as Türkiye and China.