Bir demiryolu projesi yarmasında şev stabilite değerlendirilmesi ve güçlendirme uygulaması
Slope stability assessment and reinforcement implementation in a railway cut slope
- Tez No: 908999
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Demiryolu projelerinde güzergah teknik olarak uygunluk, coğrafi koşullar ve ekonomik etkenler gibi parametreler göz önüne alınarak optimum şekilde oluşturulmaya çalışılır. Trenin izleyeceği güzergâh kimi yerde tabii zemin kotunun üstünde giderken kimi yerde altında gider. Bu durum demiryolunda dolgu ve yarma imalatı ihtiyacını doğurur. Her ikisinde de şev stabilitesi dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Şevlerin stabilitesini kaybederek hareket etmesi ve göçme durumuna gelerek çok sayıda kayba neden olma gibi risklerini bertaraf etmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler arazinin karakteristik özellikleri, teknik olarak uygunluk ve maliyet gibi çeşitli yönlerden farklılık göstermektedir. Bu çalışma kapsamında Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir gibi deprem tehlikesi yüksek bölgelerden geçen Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesi güzergâhında bulunan bir yarma kesiti ele alınmıştır. İlk olarak bölgeye ait olan eğimli arazinin analizi için statik yükler altında, limit denge yöntemlerinin çözümleri kullanılmış ve güvenlik katsayıları hesaplanmıştır. Daha sonra deprem durumunda yarma şevlerinde oluşması beklenen deformasyonlar Newmark yöntemi ve dinamik analiz kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen yarma kesitinde şev açısının düşürülmesi ile yeterli güvenliğin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In railway projects, the route is tried to be designed in an optimum way, taking into account parameters such as technical suitability, geographical conditions and economic factors. The route that the train will follow goes above ground level in some places and below it in other places. This situation creates the need for filling and excavation manufacturing in the railway. In both cases, slope stability is a problem that needs attention. Various methods have been developed to eliminate the risks of slopes losing their stability, moving and collapsing, causing many losses. These methods differ in various aspects such as the characteristics of the land, technical suitability and cost. Within the scope of this study, a cut section on the Ankara-İzmir High Speed Train project route, which passes through high earthquake risk areas such as Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa and İzmir, was discussed. Firstly, for the analysis of the sloping land of the region, solutions of limit equilibrium methods were used under static loads and safety coefficients were calculated. Then, the deformations expected to occur in the cut slopes in the event of an earthquake were determined using the Newmark method and dynamic analysis. It was observed that sufficient safety was provided by reducing the slope angle in the cut section examined within the scope of the study.