2023 Kahramanmaraş depremi sonrası Hatay'daki bir istinat duvarının sismik performansının değerlendirilmesi: Bir vaka çalışması
Seismic performance evaluation of a retaining wall in Hatay: A case study following the 2023 Kahramanmaras earthquake
- Tez No: 909001
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHA TAŞKİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Şubat 2023'te Türkiye'nin güneydoğusunda 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük deprem meydana gelmiş ve bu depremler, Hatay'da bulunan bir istinat duvarında önemli yer değiştirmelere neden olmuştur. Bu çalışma, istinat duvarının sismik performansını, alan ölçümleri ve RocScience RS2 yazılımı ile gerçekleştirilen sayısal simülasyonlar kullanılarak değerlendirmektedir. Analiz, yalnızca 7.8 büyüklüğündeki ilk deprem üzerine odaklanmış olup, en yakın beş Kuvvetli Yer Hareketi İstasyonu (SGMS) kayıtları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dinamik analizler, sismik yükleme altında zemin-yapı etkileşimini doğru bir şekilde yansıtmak için HS Small: Küçük Gerinimli Sertleşen Zemin modeli kullanılarak yapılmıştır. Simüle edilen yer değiştirmeler, modelin doğruluğunu değerlendirmek için saha gözlemleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, deprem koşullarında istinat duvarlarının davranışına dair kritik bilgiler sunmakta ve deprem riski yüksek bölgelerde daha dayanıklı geoteknik tasarımlar geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In February 2023, southeastern Türkiye experienced a catastrophic earthquake doublet, with magnitudes of 7.8 and 7.6, causing widespread structural failures, including significant displacements in a retaining wall in Hatay. This study focuses on evaluating the seismic performance of the retaining wall using field measurements and numerical simulations conducted with RocScience RS2 software. The analysis is based solely on the first earthquake of magnitude 7.8, utilizing seismic records from five nearby Strong Ground Motion Stations (SGMS). Dynamic analyses were performed employing the“HS Small: Hardening Soil with small strains”model to capture the nonlinear soil- structure interaction under seismic loading. The simulated displacements were compared with field observations to validate the model accuracy. The findings provide critical insights into the behavior of retaining walls under seismic conditions, contributing to more resilient geotechnical designs in earthquake-prone regions.