Kurtalan (Siirt) ilçesinde yetişen makromantarlar üzerine taksonomik bir araştırma
A taxonomical study on macrofungi growing in Kurtalan (Siı̇rt) district
  1. Tez No: 909002
  2. Yazar: EVİN TOKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Kurtalan (Siirt) ilçe sınırları içerisinde, 2023 ilkbahar ve sonbahar ayları arasında doğal ortamlarında yetişen makromantarlar üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin gelişim gösterdikleri doğal ortamlarında renkli fotoğrafları çekilmiş, araştırma alanı halkı tarafından; ekolojik, etnomikolojik ve morfolojik özellikleri hakkında gerekli bilgiler arazi defterine kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhis edilen örneklerin Agaricomycetes, Pezizomycetes ve Leotiomycetes sınıflarına ait 7 takım, 27 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 76 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 8 tanesinin yenen, 66'nün yenmeyen, 2'sinin zehirli olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma ile 5 yeni makromantar türü ülkemiz biyoçeşitliliğine kazandırılmıştır. Bunlar; Saccobolus truncatus Velen. (Helotiaceae), Geopora tenuis (Fuckel) T. Schumach (Pyronemataceae), Tulosesus pellucidus (P. Karst.) D. Wächt. & A. Melzer (Psathyrellaceae), Amylocorticiellum molle (Fr.) Spirin & Zmitr. (Amylocorticiaceae), Peniophora albobadia (Schwein.) Boidin (Peniophoraceae)'dır. Teşhisleri yapılan makromantar örneklerinin sistematikleri belirlenmiş, basidiokarp ile spor fotoğrafları çekilmiş ayrıca yayılışları, yenilebilirlik durumları, diğer özellikleri, yeni kayıt olanların deskripsiyonları da verilmiş olup Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Mikoloji Araştırma laboratuvarında (VANF) saklanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on macrofungal grown in their natural habitats between spring and September 2024 within the borders of Kurtalan (Siirt) district. Colorful photographs of the mushroom samples collected in the study area were taken in their natural growing environments, and the ecological and morphological characteristics of the mushrooms, as well as ethnomycological data, were recorded in the field notes. As a result of field and laboratory studies, a total of 76 macrofungi species were identified, distributed among 7 orders and 27 families belonging to the classes Agaricomycetes, Pezizomycetes ve Leotiomycetes. Among these, 8 were edible, 66 were inedible, 2 were identified as poisonous. With this study, 5 new macrofungus species have been added to the biodiversity of our country. The new records are Saccobolus truncatus Velen. (Helotiaceae), Geopora tenuis (Fuckel) T. Schumach (Pyronemataceae), Tulosesus pellucidus (P. Karst.) D. Wächt. & A. Melzer (Psathyrellaceae), Amylocorticiellum molle (Fr.) Spirin & Zmitr. (Amylocorticiaceae), Peniophora albobadia (Schwein.) Boidin (Peniophoraceae)'dır. The macrofungi specimens have been diagnosed, their systematic classifications have been determined, and photographs of basidiocarps and spores have been taken. Additionally, their distribution, edibility status, other characteristics, and descriptions of newly recorded species have been provided. These specimens are stored at the Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Science, Department of Biology, Mycology Research Laboratory (VANF).