Hybrid PSM-PWM combined modulation applied to bidirectional dual active bridge cllc resonant converter
Çift yönlü çift aktif köprü cllc rezonans dönüştürücüye uygulanan hibrit PSM-PWM kombine modülasyon tekniği
- Tez No: 909013
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Elektriğin önemi, 21. yüzyılın başlarından itibaren parabolik bir artış göstermiştir. Hayatın neredeyse tüm alanlarında elektriğin çeşitli tipleri çeşitli formlarda kullanılır. Elektrik yönetimi, elektriksel uygulamaların farklı alanlarında farklı besleme karakteristikleri ihtiyacının karşılanması için önemli rol üstlenir. Bu bağlamda güç elektroniği , elektrik & elektronik mühendisliğinde elektriği çeşitli formlarda değerlendirir ve elektrik dönüşümlerini ele alır. DC-DC dönüştürücüler geniş bir uygulama alanına sahiptir. Pek çok DC-DC dönüşüm tekniği vardır, bununla beraber, sistemler farklı tip dönüştürücüler ile uyumlu olabilir. Rezonans dönüştürücüler sıfır gerilim anahtarlama ve sıfır akım anahtarlama gibi birkaç avantaja sahiptir. Dahası, sönümleme devrelerine olan ihtiyacı bertaraf ederler. Yüksek verimli karakteristikleri ve çift yönlü enerji akışı sunmaları CLLC rezonans dönüştürücülerin elektrikli araç şarj uygulamaları favori bir seçim olmasını sağlamıştır. Adaptif dönüştürücüler, değişken şartlarda stabilizasyon sağlamak için kontrol edilmelidirler. Farklı dönüştürücü tipleri gibi, pek çok kontrol stratejisi her bir dönüştürücüye adapte edilebilir. PI kontrolcü arzu edilen terminalin gözlenmesi prensibiyle çalışan düşük bütçeli bir çözümdür. Ardından, anahtarların sürülmesi için farklı modulasyon tipleri değerlendirilebilir. Birbirleri arasında geçiş yapmak yerine eş zamanlı olarak iki modülasyonu kombine eden hibrit sistem ile çift yönlü CLLC rezonans converter kontrolü sağlanmış ve MATLAB/Simulink ortamında doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity has gained parabolic importance since the beginning of the 21st century. In almost all areas, electricity is in use in various types or forms. Since different applications require different supply characteristics, electrical management has a significant role to play in handling this requirement. Accordingly, power electronics is a department of electrical and electronics engineering that evaluates and converts electricity into various forms. DC-DC converters have a wide range of application areas. There are many DC-DC conversion techniques; besides, each system may be suitable for a different type of converter. Resonant converters do have several advantages, like inherent zero voltage switching (ZVS) and zero-current switching (ZCS). Furthermore, they eliminate the need for snubber circuits. CLLC resonant converters are an attractive choice for EV charge applications thanks to their high efficiency characteristics and bi-directional energy flow capability. Adaptive converters must be controlled to provide stabilization under variable conditions. Each converter can adapt a variety of controlling strategies, just like different converter types can. The PI controller is a low-cost solution that works with the monitoring principle at the desired terminal. Next, in order to drive switches, several modulation types can be considered. A hybrid system simultaneously combined modulation strategy instead of switching between two modulations was followed to control the bi-directional CLLC resonant converter and verified with the MATLAB/Simulink environment.