Kentsel yeşil alanlarda erişilebilirliğin engelliler açısından değerlendirilmesi: Kemerburgaz kent ormanı örneği
Evaluation of accessibility in urban green areas for disabled people: Case of Kemerburgaz urban forest
- Tez No: 909014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÖKYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz yaşam koşullarında kentsel yeşil alanların önemi daha iyi anlaşılır hale gelmiştir. Her yaştan sağlıklı ve engelli bireylerin kullanımına sunulan bu alanlar, ekolojik özelliklerinin yanında aktif ve/veya pasif rekreasyon faaliyetlerine olanak sağlama özellikleri sayesinde stres atma ve boş vakitleri geçirmede kullanılan en önemli alanlardır. Bu alanların ulaşılabilirliği ve engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabilmeleri için gerekli olan standartlara göre tasarlanması ve uygulanması gereklidir. Bu çalışmada İstanbul kentinin en önemli açık yeşil alanlarından birisi olan Kemerburgaz kent ormanı özelinde görme, işitme ve ortopedik engelli bireylerin alana ve alandaki çeşitli kullanımlara erişebilirliği konusunda bir değerlendirme yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu kadar büyük ve donanım açısından kapsamlı bir kent parkında, spor aletleri ve çocuk oyun aletlerinin engelli bireyler tarafından yeterince kullanılamaması önemli bir eksiklik olarak tespit edilmiştir. Engelli dostu yeşil alanlar oluşturmanın gereklerinden olan duyumsanabilir yüzeyler, sesli uyarıcı ve yönlendiricilerin eksikliği ve giderilme önerisi de bu tez çalışmasının tespitlerindendir.
Özet (Çeviri)
In today's living conditions, the importance of urban green spaces has become better understood. These areas, which are offered to the use of healthy and disabled individuals of all ages, are the most important areas used for stress relief and leisure time thanks to their design features and active and / or passive recreation areas. These areas should be designed and implemented according to the standards required for the accessibility of these areas and for disabled individuals to use them easily. In this study, an evaluation was made and interpreted about the accessibility of visually and orthopedically disabled individuals in Kemerburgaz urban forest, one of the most important open green areas of Istanbul city. In such a large and well-equipped urban park, the lack of sports equipment and children's playground equipment for disabled individuals has been identified as an important deficiency.