Endüstriyel yapılarda betonarme panel ve sandviç panel kullanımının araştırılması
Research on the use of reinforced concrete panels and sandwich panels in industrial buildings
  1. Tez No: 909017
  2. Yazar: MUHAMMET ABDULLAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY KAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Son yıllarda inşaat sektörünün teknolojik gelişmelerle beraber tırmanması, birçok üretim ve inşa tekniğini geliştirmiştir. Modern tekniklerden prefabrikasyon özellikle endüstriyel yapılarda bu bağlamda yükselen teknikler arasında yerini almıştır. Geleneksel tekniklerin yerini modern tekniklerin almasıyla modern yapı malzemeleri sektörde yıllar içerisinde elzem bir konumda durmaktadır. Modern yapı malzemeleri içerisinde genellikle endüstriyel yapılarda sıkça gördüğümüz prefabrike malzemelerden betonarme prekast paneller ve sandviç paneller birçok avantajıyla popüler hale gelmiştir. Bu çalışma içerisinde ilk bölümlerde endüstriyel yapıların doğuşu ve inşa türleriyle ilgili bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra endüstriyel yapılarda özellikle duvar elemanı olarak tercih edilen betonarme prekast panelin tanımlaması yapılmış, sınıflandırmalarıyla beraber farklı türleri açıklanmıştır. Günümüzdeki üretim proseslerinde kullanılan bileşenleri olan malzemeler ifade edilerek tasarım, üretim ve uygulama safhaları ayrıntılı olarak günümüz şartlarıyla açıklanmıştır. Endüstriyel yapılarda sık kullanılan bir başka prefabrike malzeme sandviç panellerdir. Sandviç paneller başlığı tarihsel bir bakış açısıyla ve ortaya çıkma nedenleriyle ifade edilmeye başlanmıştır. Standart çatı panelleri ve aksesuarlarının yapıya tespit işlemlerinden sonra membranlı çatı panellerine değinilmiştir. Takip eden başlıkta çoğunlukla üstün ses yalıtımı özelliği için tercih edilen perforasyonlu çatı panelleri anlatılmıştır. Çatı panelleri konusunun ardından yapılarda estetik bir görselliği sunması gereken cephe panellerinin anlatımı yer almaktadır. Cephe panelleri için öncelikli olarak yapılması gereken çelik karkas uygulaması önem arz eden noktalarıyla anlatılmıştır. Ardından cephe panelleri ve aksesuarlarının yapıya tespiti ayrıntılı olarak ifade edilmiş olup, bir cephe paneli formunda olan soğuk oda panelleri de uygulama aşamasıyla yer almıştır. Son kısımlarda iki malzemenin beraber kullanıldığı örnek proje üzerinden izolasyon ve buhar tahkiki hesaplamaları yapılmıştır. Ayrıntılı hesaplamaların sonuçlarıyla beraber iki malzemenin fiyat, satış, ağırlık ve montaj sürelerinin karşılaştırılması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the construction sector has been climbing with technological developments, and many production and construction techniques have been developed. Prefabrication, one of the modern techniques, has taken its place among the rising techniques, especially in industrial structures. Modern construction materials have been in an essential position in the sector over the years as modern techniques have replaced traditional techniques. Among the modern construction materials, reinforced concrete precast panels and sandwich panels, which are prefabricated materials that we often see in industrial structures, have become popular with their many advantages. In this study, information about the emergence of industrial structures and construction types has been conveyed in the first sections. Then, the definition of reinforced concrete precast panels, which are especially preferred as wall elements in industrial structures, has been made, and its different types have been explained with their classifications. The materials used in today's production processes, which are the components, have been expressed and the design, production and application stages have been explained in detail under today's conditions. Another prefabricated material frequently used in industrial structures is sandwich panels. The title of sandwich panels has begun to be expressed from a historical perspective and the reasons for their emergence. After the fixing processes of standard roof panels and accessories to the structure, membrane roof panels have been mentioned. The following heading describes perforated roof panels, which are mostly preferred for their superior sound insulation properties. Following the roof panels topic, there is an explanation of facade panels that should provide an aesthetic visuality in buildings. The steel frame application, which should be done first for facade panels, is explained with its important points. Then, the fixing of facade panels and accessories to the structure is explained in detail, and the cold room panels, which are in the form of a facade panel, are also included with the application phase. In the last sections, insulation and vapor detection calculations are made on a sample project where the two materials are used together. The results of the detailed calculations are given along with a comparison of the price, sales, weight and installation times of the two materials.