Ebelik eğitiminde dijital ses dosyası (podcast) ile hazırlanan dijital hikâyelerin öğrenmeye etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of digital stories prepared as digital audio files (podcasts) on learning in midwifery education: a randomized controlled trial
  1. Tez No: 909028
  2. Yazar: EBRU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ebelik öğrencileri için dijital ses dosyası (podcast) ile hazırlanan dijital hikâyelerin öğrenme üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Randomize kontrollü olarak yapılan çalışmanın örneklemini 2022-2023 akademik yılında bir sağlık bilimleri fakültesinde 3. sınıf Ebelik bölümü öğrencilerinden çalışmaya gönüllü olarak katılan 65 öğrenci (Deney grubu=33, Kontrol grubu= 32) oluşturmuştur. Çalışma ön test, son test ve kalıcılık testi olarak üç aşamalı gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada araştırmacı tarafından geliştirilen“Katılımcı Bilgi Formu”ile sosyo-demografik veriler, yine araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi Testi”ile bilgi düzeyleri ön test olarak ölçülmüştür. Daha sonra, her iki gruba“Bilgi Testi”son test olarak ve deney grubuna ise,“Dijital Hikâyeleri Değerlendirme Anketi”uygulanmıştır. Son olarak, üç hafta (21 gün) sonra her iki gruba“Bilgi Testi”ile kalıcılık testi uygulanarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizi ise IBM SPSS Statistic 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken normal dağılım gösteren niceliksel verilerde parametrik testler (Student-t Test), normal dağılım göstermeyen değişkenler arasında ise, nonparametrik testler (Mann-Whitney U Testi, Kruksal Wallis Test ve Dunn Test) kullanılmıştır. Nitel verilerinin değerlendirilmesinde ise Ki-Kare Testi, Fisher's Exact Test ve Fisher Freeman Halton Test kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 20,63±1,19 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin %72,3'ünün ebeliği isteyerek tercih ettiği, %95,4'ünün ebelik mesleğini sevdiği, %95,4'ünün interneti cep telefonu aracılığıyla kullandığı ve %83,1'inin interneti iletişim amacıyla kullandığı görülmüştür. Öğrencilerin %52,3'ü daha önce dijital hikâye dinlediğini belirtirken, %98,5'i dijital hikâyelerin ebelik eğitimine dâhil edilmesi gerektiğini bildirmişlerdir. Öğrencilerin ön test puan ortalaması 73,66±7,05 (deney grubu= 74,48±7,12; kontrol grubu= 72,81±6,98), son test puan ortalaması 79,17±6,42 (deney grubu= 79,70±7,52; kontrol grubu=78,63±5,12) ve kalıcılık testi puan ortalaması 78,37±6,42 (deney grubu= 78,06±7,06; kontrol grubu= 78,69±5,78) olarak bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu ön test puan ve son test puan ortalaması arasındaki puan artışı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (z=0,001; p0,05). Öğrencilerin podcastlerden memnuniyet ortalaması 9,30±0,92 olduğu bulunmuştur. Öğrenciler tarafından dijital hikâyelerin en güçlü özellikleri ise, seslendirme ve içeriğin ilgi çekici, akılda kalıcı, erişiminin kolay, maliyetsiz ve istenilen yer ve zamanda dinlenebilir olması şeklinde ifade edilmiştir. Sonuç: Çalışma verilerine göre dijital hikâyelerin öğrencilerin öğrenme düzeyini olumlu etkilediği bulunmuş olup, öğrencilerin duyduğu memnuniyet düzeyi göz önüne alınarak ebelik eğitimine ek materyal olarak dijital ses dosyası (podcast) ile hazırlanan dijital hikâyelerin farklı konularda hazırlanması ve kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of digital stories prepared as digital audio files (podcasts) on learning in midwifery students. Methods: The sample of this randomized controlled study consisted of 65 third-year midwifery students (experimental group = 33, control group = 32), who voluntarily participated in the study, from a health sciences faculty in the 2022-2023 academic year. The study and the data collection process were carried out in three stages: pre-test, post-test, and permanence test. In the first stage, a“Participant Information Form”for collecting socio-demographic data and a“Knowledge Test”for measuring knowledge levels, both of which were designed by the researcher, were applied as a pre-test. Then, the“Knowledge Test”was given to both groups as a posttest, and a“Digital Stories Assessment Questionnaire”was applied to the experimental group. Finally, three weeks (21 days) later, the“Knowledge Test”and permanence test were applied to both groups. Data analysis was performed on the IBM SPSS Statistic 22.0 software. While the study data were analyzed, parametric tests (Student-t Test) were used for normally distributed quantitative data, and nonparametric tests (Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, and Dunn Test) were employed for non-normally distributed variables. The chi-square test, Fisher's exact test, and Fisher-Freeman-Halton test were utilized to analyze the qualitative data. Results: The mean age of the students was 20.63±1.19. It was found that 72.3% of the students chose midwifery department willingly, 95.4% liked the midwifery profession, 95.4% used the Internet via mobile phones, and that 83.1% used it for communication purposes. While 52.3% of the students stated that they had already listened to digital stories, 98.5% of them stated that digital stories needed to be included in midwifery education. Students' mean pre-test score was 73.66±7.05 (experimental group = 74.48±7.12; control group = 72.81±6.98), their mean post-test score was 79.17±6.42 (experimental group = 79.70±7.52; control group=78.63±5.12), and their mean score on the permanence test was 78.37±6.42 (experimental group= 78.06±7.06; control group= 78.69±5.78). The increase in the mean scores of the experimental and control groups between pretest and posttest applications of the scales was found to be statistically significant (z=0.001; p0.05). The mean score of the students from satisfaction with the podcasts was found to be 9.30±0.92. According to the students, the strongest features of the digital stories were the voice-over, interesting and memorable content, ease of access, inexpensiveness, and the opportunity to listen to them wherever and whenever they wanted. Conclusion: According to the study data, it was found that digital stories positively affected students' learning levels. Considering students' level of satisfaction, it is recommended that digital stories prepared as digital audio files (podcasts) be created and used on different subjects as additional material in midwifery education.