The effect of medicinal polyherbal formulations 'Kabasura kudineer choornam' and 'NOQ19' on primary human macrophage polarization
Tıbbi poliherbal formülasyonlar 'Kabasura kudineer choornam' ve 'NOQ19'un primer insan makrofaj polarizasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 909047
  2. Yazar: ASLI KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Şifalı bitkiler geleneksel tıbbın temel bileşenleridir ve tedavi edici özellikleri son 20 yılda, özellikle de COVID-19 salgını sırasında önemli ölçüde dikkat çekmiştir. poliherbal formülasyonlar bu tıbbi bitkilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Kabasura kudineer choornam (KKC) ve NOQ19 olmak üzere iki poliherbal formülasyon incelenmiştir. KKC 15 farklı tıbbi bitki içerirken, NOQ19 13 farklı bitki içermektedir. Her iki formülasyonun da solunum sorunlarına karşı etkinliği, ateş düşürücü, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, immünostimülan ve immünomodülatör özellikleri kanıtlanmıştır. Makrofajlar bağışıklık sisteminde önemli hücrelerdir ve iki temel alt tipten oluşmaktadır: inflamatuar M1 makrofajları ve anti-inflamatuar, regülatör M2 makrofajları. Bu fenotiplerdeki dengesizlik kanser, bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar gibi hastalıklara yol açabilir. Bununla birlikte, KKC ve NOQ19'un makrofaj polarizasyonu üzerindeki etkisi hala tanımlanamamıştır. Bu çalışma, KKC ve NOQ19'un birincil insan monosit türevli makrofajların (MDM'ler) polarizasyonu ve işlevi üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Birincil insan monosit türevli makrofajları, KKC ve NOQ19 formülasyonlarının DMSO ekstraktı ile önceden uyarılmış ve ardından M1, M2a veya M2c fenotiplerine polarize edilmiştir. Makrofaj polarizasyonu ve fagositoz aktivitesi, M1 ve M2 belirteçlerinin mRNA dizilimi, qPCR, akış sitometrisi ve ELISA yöntemleriyle araştırılmıştır. Hem KKC hem de NOQ19'un DMSO ekstraktları, makrofajları M1 benzeri bir fenotipe yönlendirmiş ve IDO-1, IL-1β, TNF, IL-12, IFN2 ve IFNβ1 dahil olmak üzere M1 belirteçlerinin ve tip I IFN'lerin mRNA ifadesinde artış; IL-10 ve CD163 dahil olmak üzere M2 belirteçlerinin mRNA ifadesinde azalma göstermiştir. Çalışmanın en ilgi çekici sonucu, CD64, CD206, CD209 ve CD163 dahil olmak üzere akış sitometrisi ile değerlendirilen fagositozla ilgili belirteçlerin ifadesinde bir azalmanın gözlemlenmesidir. Ayrıca, insan primer MDM'lerinin fagositik kapasitesi beklendiği gibi azalmış ve bu durum pHrodo etiketli S.aureus biyopartikülünün akış sitometrisi ile hücre içine alınması ile gösterilmiştir. Yakın zamanda CD209 reseptörü ve makrofaj fagositozunun SARS-CoV-2'nin girişine ve enfeksiyon prognozuna katkıda bulunduğu bulunmuştur. Bu nedenle araştırmamız, yüksek enflamatuar yanıtın kötü prognozla sonuçlandığı COVID-19 gibi hastalıkların semptomlarını hafifletme potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak, KKC ve NOQ19 viral enfeksiyonlara karşı immünomodülatör ajanlar olarak hizmet etme potansiyelinin yanı sıra bağışıklık tepkisinin düzenlenmesine ve doku homeostazının korunmasına yardımcı olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants are essential components of traditional medicine, with their therapeutic properties gained significant attention in the last 20 years, especially during the COVID-19 pandemic. Polyherbal formulations are comprised of these medicinal plants. In this study, we investigated two polyherbal formulations, Kabasura kudineer choornam (KKC) and NOQ19. The KKC comprises 15 distinct medicinal plants, while NOQ19 includes 13 different plants. Both formulations have demonstrated efficacy against respiratory issues; and antipyretic, anti-inflammatory, antimicrobial, immunostimulant, and immunomodulatory properties. Macrophages are crucial cells of the immune system, with two primary subtypes: inflammatory M1 macrophages and anti-inflammatory, regulatory M2 macrophages. An imbalance in these phenotypes can lead to diseases such as cancer, infectious, and inflammatory diseases. However, the effect of the KKC and NOQ19 on macrophage polarization remains unidentified. This study presents a comprehensive analysis of the effects of the KKC and NOQ19 on the polarization and function of primary human monocyte-derived macrophages (MDMs). Primary human monocyte-derived macrophages were pre-stimulated with the DMSO extract of the KKC and NOQ19 formulations and then polarized into M1, M2a, or M2c phenotypes. Macrophage polarization and phagocytosis function was investigated through investigation of the M1 and M2 markers by mRNA sequencing, qPCR, flow cytometry and ELISA. DMSO extracts of both the KKC and NOQ19 shifted macrophages into an M1-like phenotype demonstrated by an increase in the mRNA expression of the M1 markers and type I IFNs, including IDO-1, IL-1β, TNF, IL-12, IFN2, and IFNβ1; and a decrease in the mRNA expression of the M2 markers including IL-10 and CD163. The most intriguing conclusion of the study was the observation of a reduction in the expression of phagocytosis-related markers, as assessed by flow cytometry, including CD64, CD206, CD209, and CD163. Moreover, phagocytic capacity of human primary MDMs was decreased as expected, which was demonstrated by the uptake of pHrodo-tagged S.aureus bioparticle by flow cytometry. Recently CD209 receptor and macrophage phagocytosis were found to be contributing to entry of SARS-CoV-2 and the infection prognosis. Therefore, our research has the potential to alleviate the symptoms of diseases such as COVID-19, in which a high inflammatory response results in poor prognosis. In conclusion, the KKC and NOQ19 have the potential to serve as immunomodulatory agents against viral infections, as well as to help regulate the immune response and maintain tissue homeostasis.