Rasyonlarına nar kabuğu tozu ve probiyotik ilavesi yapılan etlik piliçlerin serumlarında büyüme faktörlerinin belirlenmesi
Determination of growth factors in the serum of broiler chickens whose diets were supplemented with pomegranate peel powder and probiotics
- Tez No: 909046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma rasyonlarına probiyotik, nar kabuğu tozu ve karışımları eklenen etlik piliçlerin serumlarındaki büyüme faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kontrol grubu bazal yemle, diğer gruplar ise bazal yeme probiyotik (1,5 g/kg), nar kabuğu tozu (3 g/kg), ve probiyotik (1,5 g/kg) + nar kabuğu tozu (3 g/kg) ilave edilen yemlerle beslenmiştir. Deneme 42 gün sürdürülmüş ve yemleme ad-libitum olarak yapılmıştır. Çalışmadaki hayvanlardan alınan kanlardan serum elde edilmiştir. Elisa yöntemi ile serumlardaki İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1), büyüme hormonu (BH) ve Leptin değerleri tespiti edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the growth factors in the serum of broiler chickens whose diets were supplemented with probiotics, pomegranate peel powder and mixtures. The control group was fed with basal feed, while the other groups were fed ad libitum with feeds containing probiotics (1.5 g/kg), pomegranate peel powder (3 g/kg), and probiotics (1.5 g/kg) + pomegranate peel powder (3 g/kg) added to the basal feed. The trial lasted for 42 days. Serum was obtained from blood taken from the animals in the study. Growth hormone (GH), Insulin-like growth factor (IGF-1) and Leptin values in serum were determined by the Elisa method.