Diyabetik yara modelinde bitkisel bir formülasyonun yara iyileştirici etkinliğinin araştırılması
Investigation of the wound healing efficacy of a herbal formulation in a diabetic wound model
  1. Tez No: 1003769
  2. Yazar: DOĞAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEREN ANLAŞ, PROF. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Veterinary Medicine, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi
Özet
Diyabetik yara iyileşmesi; kronik inflamasyon, oksidatif stres, bozulmuş anjiyogenez ve hücresel proliferasyon yetersizliğinin bir arada seyrettiği, çok boyutlu bir biyolojik süreçtir. Bu karmaşık süreçte, yalnızca belirli bir patofizyolojik mekanizmayı hedefleyen tedavi yaklaşımlarının çoğu zaman yetersiz kaldığı bilinmektedir. Ayrıca, modern tedavide yaygın olarak kullanılan konvansiyonel bileşiklerin ekonomik maliyetlerinin yüksek oluşu ve istenmeyen etkilere sebep olabilmeleri tedavide başarı şansını sınırlamaktadır. Bu durum, diyabetik yaralarda iyileşme sürecinin farklı evrelerini birlikte destekleyebilen, bütüncül, ekonomik ve güvenli tedavi stratejilerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu doğrultuda mevcut çalışmada, diyabetik yara iyileşmesinde farklı biyolojik mekanizmalar üzerinden etki gösterdiği bildirilen ve ülkemizde doğal olarak yetişen dört bitkiden (Hypericum perforatum L., Rosa canina L., Olea europaea L. ve Salvia rosmarinus Spenn) oluşan poliherbal bir formülasyonun (PHF) diyabetik yara iyileşmesi üzerindeki terapötik potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada formülasyonun etkinliği, öncelikle in vitro test sistemlerinde, yara iyileşmesini destekleyen temel mekanizmalar esas alınarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda PHF'nin antioksidan ve antibakteriyel aktivitesi, toplam fenolik içeriği, fibroblast proliferasyonu üzerinde olan etkileri ve sitotoksisite potansiyeli incelenmiştir. Bulgularımız, PHF'nin yüksek fenolik içeriği ile uyumlu olarak güçlü antioksidan ve antibakteriyel aktivite sergilediğine işaret etmektedir. Fibroblast hücreleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmada ise, test edilen konsantrasyonlarda sitotoksik etki gözlemlenmemiş; aksine PHF'nin fibroblast proliferasyonunu anlamlı derecede arttırdığı saptanmıştır. Formülasyonun in vivo etkileri, deneysel tip-2 diyabet oluşturulan sıçanlarda tam katmanlı eksizyonel yara modeli meydana getirilerek araştırılmıştır. Tedavinin etkinliği, 3., 7. ve 14. günlerde makroskobik olarak yara alanı kontraksiyonu yüzdesi ölçümü ve alınan doku örneklerinden gerçekleştirilen histopatolojik analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgularımız PHF'nin, diyabetik sıçanlarda yara kontraksiyonunu pozitif kontrol bileşiği ile karşılaştırılabilir düzeyde arttırdığını göstermiştir. Histopatolojik değerlendirmelerde ise PHF'nin özellikle epitelizasyon ve anjiyogenez süreçlerini destekleyerek yara iyileşme sürecine katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, PHF'nin diyabetik yaraların tedavisinde etkili ve güvenilir bir strateji olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic wound healing is a multifaceted biological process characterized by the concurrence of chronic inflammation, oxidative stress, impaired angiogenesis, and insufficient cellular proliferation. It is well established that therapeutic approaches targeting solely a single pathophysiological mechanism often prove insufficient in managing this complex process. Furthermore, the high costs and potential adverse effects associated with conventional agents widely employed in modern therapy limit their clinical success. This scenario has underscored the critical need for holistic, cost-effective, and safe therapeutic strategies capable of simultaneously supporting various phases of the healing process in diabetic wounds. Accordingly, the present study aimed to evaluate the therapeutic potential of a polyherbal formulation (PHF) comprising four plant species indigenous to Turkey (Hypericum perforatum L., Rosa canina L., Olea europaea L. and Salvia rosmarinus Spenn), which are reported to exert effects via distinct biological mechanisms in diabetic wound healing. The efficacy of the formulation was initially assessed in in vitro test systems, focusing on fundamental mechanisms conducive to wound healing. In this context, the antioxidant and antibacterial activities, total phenolic content, effects on fibroblast proliferation, and cytotoxicity potential of the PHF were investigated. Our findings indicate that the PHF exhibits potent antioxidant and antibacterial activities, correlating with its high phenolic content. In studies conducted on fibroblast cells, no cytotoxic effects were observed at the tested concentrations; conversely, the PHF was found to significantly enhance fibroblast proliferation. The in vivo effects of the formulation were investigated using a full-thickness excisional wound model in rats with experimentally induced type-2 diabetes. Treatment efficacy was evaluated on days 3, 7, and 14 through macroscopic measurement of the percentage of wound area contraction and histopathological analyses of excised tissue samples. The results demonstrated that the PHF enhanced wound contraction in diabetic rats to a degree comparable to that of the positive control agent. Histopathological evaluations led to the conclusion that the PHF contributes to the healing process, particularly by promoting epithelialization and angiogenesis. Based on these findings, it is suggested that the PHF holds promise as an effective and safe therapeutic strategy for the management of diabetic wounds.