Streptozotosin kaynaklı diyabetik sıçan modelinde metformin ve bazı tıbbi aromatik bitkilerin ekstraktının karşılaştırmalı etkileri: antiinflamatuar, antiapoptotik ve sitoprotektif analizler
Comparative effects of metformin and extracts of some medicinal aromatic plants in a streptozotocin-induced diabetic rat model: anti-inflammatory anti-apoptotic and cytoroprotective assays
  1. Tez No: 955737
  2. Yazar: İSA KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN AYHANCİ, PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Diyabet tedavisi, hastalığın küresel yaygınlığı ve mali yükü dolayısıyla bitkisel tedavi seçeneklerini doğurmaktadır. Poliherbal formülasyon kavramı ülkemizde yeni bir tanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamız, deneysel diyabetik hayvan modelinde Curcuma longa, Nigella sativa, Prunus mahaleb ve Vitis vinifera bitkilerinden eşit oranlarda oluşturulan poliherbal formülasyonun ve metformin'in antidiyabetik etkisinin biyokimyasal, hematolojik, antioksidan ve histopatolojik yönden karaciğer, pankreas düzeylerinde karşılaştırmasını içermektedir. Çalışma kapsamında 8-12 haftalık, 200-250 gr ağırlığında 60 Wistar albino cinsi erkek sıçan rastgele seçimle her grupta n=10'ar olmak üzere toplam 5 grup halinde oluşturuldu. T1DM modelini gerçekleştirmek amacıyla 55 mg/kg STZ enjeksiyonu intraperitonal olarak uygulandı. Deneysel tasarım; grup I (kontrol), grup II (STZ), grup III (STZ+MET), grup IV (STZ+PH 500) ve grup V (STZ+PH 1000) olarak planlandı.
Özet (Çeviri)
Diabetes treatment gives rise to herbal treatment options due to the global prevalence and financial burden of the disease. The concept of polyherbal formulation appears as a new definition in our country. Our study includes the comparison of the antidiabetic effects of the polyherbal formulation prepared from Curcuma longa, Nigella sativa, Prunus mahaleb and Vitis vinifera plants in equal proportions and metformin in the experimental diabetic animal model in terms of biochemical, hematological, antioxidant and histopathological aspects at the liver and pancreas levels. Within the scope of the study, 60 Wistar albino male rats, 8-12 weeks old, weighing 200-250 g, were randomly selected into 5 groups, n=10 in each group. In order to perform the T1DM model, 55 mg/kg STZ injection was administered intraperitoneally. The experimental design was planned as group I (control), group II (STZ), group III (STZ+MET), group IV (STZ+PH 500) and group V (STZ+PH 1000).