Varyatörlü bir numune yüzey parlatma cihazının tasarımı ve imalatı
The Desigen and production of a saurfle surface polishing machine with variatör
  1. Tez No: 90906
  2. Yazar: REFİK AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Metalografi metal üreten, şekillendiren, işleyen ve kullanan tüm sanayi dallarının ilgi alanına giren bir bilim dalı olup özellikle metallerin özelliklerini, onların yapılarım oluşturan fazlara, tane büyüklüğüne, tane ve çökeltilerinin durumuna bağlıdır. Metalografide özellikle metal gereçlerin yapılarını tamma ve tanınan yapılarla onlara ait özellikler arasındaki bağıntıyı belirlemek içinde bu metaller üzerindeki parlatma ve zımparalama işlemleri gerçekleştirecek tezgahlara ihtiyacı doğurmuştu. Son yıllarda özellikle dış satımı arttırma, ekonomi politikamızın önemli bir bölümünü oluşturmaya başladığı sırada yüzey parlatma ve zımparalama cihazlarının yeni teknolojiye ayak uydurmasını sağlamak amacıyla yeni tasarımlara yol açılmıştı. Bunun için dünya piyasalarında mallarımızı satabilmek için ürünlerimizin nitelik ve kalite açısından en yüksek seviyeye çıkarmak zorundayız. Metal üreten ve kullanan sanayi dalları, bunun önemini bilerek tasarım aşamasına önem vermişlerdir. Üretilen malların standartlara uygun olarak üretilip denetimleri gerekmekte olup yoğun tasarım araştırmaları sonucunda yüzey zımparalama ve parlatma cihazları bugün yüksek verimde çalışabilecek duruma gelmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Metallography is a science that all industrial fields produced metals, formed and machined them deal with it. It concerns phases, grain sizes, grains and precipitations occured in microstucture of the materials. For this reason some eguipments are needed to investigate the matrix and relations occured inside. In last years, new designs of surface grinding and polishing machines are being perfomed and started to use. To be competitive with world bazaars, we must increase our productions guality to the high levels. There fore, the industrial firms have been esteemed the design criterias for this reason. In addition, the productions must be obeyed international standards, by the way the surface grinding and polishing machines productivities and efficiencies have been increased. In this study a polishing machine with variater was designed and produced. IX