Yuvaya hassas ekim yapabilen bir ekici ünitenin tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Determination of design parameters of a precision punch planting unit
- Tez No: 131448
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Il/U* ÖZET Doktora Tezi YUVAYA HASSAS EKİM YAPABİLEN BÎR EKİCİ ÜNİTENİN TASARIM PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Yasemin SABAHOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ramazan ÖZTÜRK Bu çalışmada, yuvaya hassas ekim yapabilen bir ekici ünite geliştirilmiş ve tasarım parametreleri belirlenmiştir. Sistem; yuva açıcı tekerlek, yuva açıcı uçlar, pnömatik ekici ünite, ekici ünitenin tekerlek üzerindeki konumunu değiştiren ayar mekanizmaları, hareket iletim düzeni, vakum üretme düzeni ve varyatörlü elektrik motorundan oluşmaktadır Yuva açıcı tekerleğin çevresine radyal olarak yerleştirilen uçlar, dikdörtgen tabanlı prizma şeklinde tasarlanmıştır. Pnömatik ekici ünite yuva açıcı uçlarla eş zamanlı bir şekilde çalışmaktadır. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen denemelerde, deneme materyali olarak kaplanmış şeker pancarı tohumu kullanılmıştır. Denemelerde öncelikle pnömatik ekici ünitenin sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğü -2, -4, -6 ve -8 kPa vakum basınçlarında ve 2, 4, 6 ve 8 km/h çalışma hızlarında belirlenmiştir. Yuvaya ekim yapabilen ekici sistemin denemeleri ise iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, 2, 4, 6 ve 8 km/h çalışma hızlan için ekici ünitenin yuva açıcı tekerlek üzerindeki optimum konumlan belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, 2, 4, 6 ve 8 km/h çalışma hızlarında ve pnömatik ekici ünitenin denemelerinde en iyi sonucu veren -4 kPa vakum basıncında, ekici sistemin sıra üzeri tohum dağılım düzgünlükleri ortaya konulmuştur. Çalışma hızının ve vakum basıncının sıra üzeri dağılım düzgünlükleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 2003, 73 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yuvaya hassas ekim, yuvaya ekim makinası, yuva açıcı uç, tasarım parametreleri, çalışma hızı, vakum basıncı, sıra üzeri tohum dağılım düzgünlükleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF DESIGN PARAMETERS OF A PRECISION PUNCH PLANTING UNIT Yasemin SABAHO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Ramazan ÖZTÜRK In this study, a precision punch planting unit was developed and determined its design parameters. This system composes of punch wheel, punches, vacuum seed meter, an adjustable mechanisms which allows changing the position of seed meter, driving unit, vacuum unit, and electric motor with a variable speed transmission. The punches were designed to be prismatic in shape with an rectangular base. These punches were radially positioned around the punch wheel. The vacuum seed meter synchronized with punches. During the laboratory tests coated sugar beet seed were used as a material. Seed spacing performance for the vacuum seed meter was determined at -2, -4, -6 and -8 kPa of vacuums at 2, 4, 6 and 8 km/h of speeds. The tests of the precision punch planting system were conducted to two steps. At the first step, an optimum location of the vacuum seed meter on the punch wheel was determined at 2, 4, 6 and 8 km/h of speed. At the second step, the precision punch planting system was evaluated for seed spacing performance at 2, 4, 6 and 8 km/h of speeds and -4 kPa of vacuum that given the best result at vacuum seed meter tests. The effects of speed and vacuum on seed spacing performance were statistically evaluated. 2003, 73 Pages KEY WORDS: Precision punch planting, punch planter, punch, design parameters, work speed, vacuum pressure, seed spacing uniformity.