Bilgisayar destekli mekanik sürtünmeli varyatör tasarımı
Computer aided mechanical prictional variator design
  1. Tez No: 76373
  2. Yazar: DOĞAN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ MEKANİK SÜRTÜNMELİ VARYATÖR TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Doğan UYAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 1998 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar yardımı ile Mekanik, Hidrolik ve Elektrikli varyatörlerin tanıtımı, aktarılmak istenen dönme hızı ve gücün, en uygun ve ekonomik olarak hangi varyatör tarafından aktarılabileceğinin seçimi yapılmaktadır. Ayrıca, mekanik varyatör sistemlerinden sürtünmeli varyatörleri tasarlamak için bir bilgisayar programı, QBASIC dilinde geliştirilmiştir. Program,. tasarlanacak varyatörün hangi sınır hızları arasında olacağına dair parametreler istemekte ve buna bağlı olarak istenen varyatör mekanizmasının boyutlarını hesaplayabilmededir. Bu analiz sonuçlarından yararlanılarak, gerekli sürtünmeli varyatörün tasarımı gerçekleştirilebilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti 6260901 Varyatör, hız, sürtünme. 58 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED MECHANICAL FRICTIONAL VARIATOR DESIGN (M. Sc. Thesis) Doğan UYAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY 1998 ABSTRACT In this study; these two subjects will be presented; firstly introduction of mechanical, hydraulic and electrical variatiors by the aid of computer; secondly, determination of selection of the variatior required which transfer the most suitable economical rotation speed and power. Further more, a computer programme in QBASIC language has been develope to design the frictional variators from mechanical variators. The program requires parametres about speed limits of the envisaged variator. Thus, depending on this the dimensions of the required variator mechanism can be calculated. By using this results, the required desing of frictional variator can be realised. Science code Key Words Page number Adviser 6260901 Variator, speed, friction 58 Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR