Image inpainting with gans on loki dataset
  1. Tez No: 909060
  2. Yazar: RIFKI CAN BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Görüntü tamamlama, özellikle zorluklarla dolu LOKI zooplankton veri seti ile uğraşırken önemli hale gelir. Bu tez, sonuçları sistematik bir yaklaşım ile optimize etmeyi amaçlayan bir görüntü tamamlama için yeni bir yol sunar. Önerdiğimiz metod, bu zorlukları etkili bir şekilde ele alırken, görüntü tamamlama kalitesinin hem niteliksel hem de niceliksel yönlerini geliştirir. LOKI veri setinde yapılan değerlendirme, 0.7604'lük bir toplam Dice skoru elde ettik ve bu da yüksek bir doğruluk seviyesini göstermektedir. Ayrıca, kare maskelerin dahil edilmesi, görüntülerdeki eksik bileşenleri tahmin etmede avantajlı olduğunu kanıtlamıştır. LOKI veri setindeki plankton görüntülerini tamamlama için yenilikçi çerçevemiz, kare şeklindeki bölgeler içinde görüntü tamamlamayı mümkün kılma ve önceden piksel konumu bilgisi gerektirmeme gibi kısıtlamaları ortadan kaldıryor. Bu yaklaşım, MultiResUNets üreteci, EfficientNet mimarisine sahip iki ayırıcı ağ ve önceden eğitilmiş bir özellik çıkarıcı ağ (VGG19) kullanır ve görevimiz açısından verimli bir performans sağlar.
Özet (Çeviri)
Inpainting images becomes crucial, especially when dealing with the challenging LOKI zooplankton dataset. This thesis presents a novel framework for image inpainting, designed to optimize results through a systematic approach. Our proposed framework effectively addresses these challenges, enhancing both the qualitative and quantitative aspects of inpainting quality. Through evaluation on the LOKI dataset, we achieved an overall Dice score of 0.7604, indicating a high level of accuracy. Additionally, the inclusion of squared masks proved advantageous in predicting missing components across images. Our innovative framework for inpainting plankton images in the LOKI dataset overcomes limitations by enabling inpainting within square-shaped regions, without requiring prior pixel location knowledge. This approach leverages a MultiResUNets generator, two discriminator networks with EfficientNet architecture, and a pre-trained feature extractor network (VGG19), resulting in efficient performance in terms of our task.