Soğuk savaş sonrası Amerikan güvenlik stratejilerinde Türkiye'nin değişen rolü
Turkey's changing role in post-cold war American security strategies
- Tez No: 909064
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerikan güvenlik stratejilerinde Türkiye'nin rolünde meydana gelen değişimi incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, bu değişimin niteliğini ve arkasındaki dinamikleri analiz etmektir. Bu bağlamda, Türkiye-ABD güvenlik ilişkilerinin tarihsel gelişimi realist bir perspektifle ele alınmış; ilişkileri şekillendiren önemli olaylar ve bu olayların dayandığı temel risk ve çıkar dinamikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma sonuçları, Türkiye ve ABD arasında güvenlik alanındaki anlamlı ilişkilerin 20. yüzyılın ortalarından itibaren başladığını ve bu ilişkilerin hem küresel düzeyde hem de ikili düzeyde meydana gelen önemli olaylarla şekillendiğini ortaya koymuştur. Soğuk Savaş'ın sona ermesi, iki ülke arasındaki ittifak dinamiğini köklü bir şekilde dönüştürmüş ve bu dönüşüm süreci Türkiye'nin ABD güvenlik stratejisindeki konumu ve öneminin tartışılır hale gelmesine neden olmuştur. Çalışma sonucunda, 20. yüzyıl ortasından günümüze kadar süregelen Türkiye-ABD ilişkilerinin temel ekseninde risk ve menfaat dengelerinin yer aldığı, bu dengenin değişimine bağlı olarak ilişkilerin de farklılaştığı tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye-ABD güvenlik ilişkilerinin tarihsel ve stratejik boyutlarına ilişkin kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of Turkey's role in American security strategies in the post-Cold War era. The primary aim of the research is to analyze the nature of this transformation and the underlying factors driving it. In this context, the historical development of Turkey-U.S. security relations is explored through a realist perspective, with a focus on significant events that shaped the relationship and the fundamental dynamics of risk and interest that have guided it. The findings reveal that meaningful security relations between Turkey and the United States began in the mid-20th century and have been shaped by significant developments at both the global and bilateral levels. The end of the Cold War marked a profound shift in the dynamics of this alliance, bringing Turkey's position and importance within U.S. security strategies into question. The study concludes that the Turkey-U.S. security relationship, from the mid-20th century to the post-Cold War period and into the present day, has been fundamentally shaped by a balance of risks and interests. Changes in this balance have directly influenced the evolution of the relationship. This research provides a comprehensive framework for understanding the historical and strategic dimensions of Turkey-U.S. security relations.