Farklı süreli macera eğitimi programlarının 21.yy becerilerinden öğrenme ve yenilik becerileri ile yaşam ve kariyer becerileri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparıson of the effects of different duration adventure education programs on learning and innovation skills and life and career skills from The 21st century
  1. Tez No: 909063
  2. Yazar: TAYFUN GÜRKAN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma; kısa ve uzun süreli olmak üzere farklı süreli macera eğitimi programlarının 21. yüzyıl becerileri üzerine etkisinin karşılaştırıldığı ve kalıcılık etkisinin ölçülmesi amacıyla kurgulanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, karma modellerden açıklayıcı sıralı desene göre tasarlanmıştır. Araştırmada, yapılandırılmış eğitim uygulamaları içeren 2 günlük kısa süreli yoğunlaştırılmış macera eğitimi ile 12 haftalık uzun süreli olmak üzere farklı süreli macera eğitimi programlarının spor yöneticisi adaylarının 21.yüzyıl becerileri üzerine etkisi ve etkinin 1. ve 3. aylık süreçte kalıcılık düzeylerinin tespiti ve karşılaştırılması yapılmıştır. Söz konusu çalışma grubu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden ulaşılabilir örnekleme tekniğine göre belirlenmiştir. Araştırmada yer alan çalışma grupları 4 farklı gruptan oluşmaktadır. Bu grupların ikisi deney ikisi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma I deney ve kontrol olarak 31'er toplam 62 katılımcı, Çalışma II ise 36'şar toplam 72 katılımcı ile oluşmaktadır. Çalışmaya 144 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar spor bilimleri fakültesi, spor yöneticiliği bölümünü öğrencilerden olmaktadır. Çalışmada nicel verilerin elde edilmesinde katılımcıların demografik bilgilerinin sorgulandığı kişisel bilgiler ve spor yöneticisi adaylarının 21. yüzyıl becerilerinin değerlendirilmesi için Anagün ve ark., (2016) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarına Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Yeterlilik Algıları Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilerin analizi, uzun ve kısa süreli macera eğitiminin 21. Yy becerilerini geliştirdiği tespit edilmiştir. Uzun süreli eğitimin ise kalıcılık etkisinin kısa süreli eğitime nazaran daha etkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: Macera eğtimlerinin 21. Yy becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağladığı, eğitim süresinin uzun olmasının ise kalıcı davranış değişkiliği açısından ise önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was designed to compare the effects of different duration adventure education programs, short and long term, on 21st century skills and to measure the retention effect. Method: This study was designed according to the explanatory sequential design from mixed models. In the study, the effect of 2-day short-term intensive adventure education and 12-week long-term adventure education programs, which include structured educational practices, on the 21st century skills of prospective sports managers, and the determination and comparison of the permanence levels of the effect in the 1st and 3rd month period. The study group in question was determined according to the accessible sampling technique from non-random sampling methods. The study groups in the research consist of 4 different groups. Two of these groups were included in the study as experimental and two as control groups. Study I consisted of 31 experimental and control groups with a total of 62 participants and Study II consisted of 36 experimental and control groups with a total of 72 participants. 144 participants were included in the study. The participants are students of the sports management department of the faculty of sport sciences. In order to obtain quantitative data in the study, personal information, in which the demographic information of the participants was questioned, and the“21st Century Skills Competence Perceptions Scale for Prospective Teachers”developed by Anagün et al. (2016) were used to evaluate the 21st century skills of prospective sport managers. In obtaining qualitative data, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. Findings: After the analysis of the data obtained, it was determined that long and short-term adventure education improved 21st century skills. The retention effect of long-term education was found to be more effective than short-term education. Result: It was concluded that adventure education contributes positively to the development of 21st century skills, and the long duration of education is important in terms of permanent behavior change.