Sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile girişimciliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between primary teacher candidates' perceptions of 21st century skills and their attitudes to entrepreneurship
  1. Tez No: 909065
  2. Yazar: EMİNE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MENTİŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile girişimciliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, mezun olunan lise, not ortalaması, öğrenim görülen üniversite ve girişimcilikle ilgili ders alma durumu) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli; nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden seçilen çeşitli üniversitelerden 333 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Anagün ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen ''21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlik Algısı Ölçeği'' ve Yılmaz ve Sünbül (2009) tarafından geliştirilen ''Üniversite Öğrencileri Girişimcilik Ölçeği'' kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarının demografik özellikleri ile ölçekler arasındaki farklılıkları belirlemek için parametrik ve non-parametrik testlerden faydalanılmıştır. Ayrıca araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl özyeterlik algıları ile girişimciliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile girişimciliğe yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu vurgulanmıştır. İki ölçek arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için Sperman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile girişimciliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin oldukça güçlü olduğu görülmüştür. Katılımcıların 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları mezun olunan lise, not ortalaması, öğrenim görülen üniversite açısından farklılaşırken; cinsiyet, girişimcilikle ilgili ders açısından farklılık oluşturmamaktadır. Katılımcıların girişimciliğe yönelik tutumları ise cinsiyet, mezun olunan lise, not ortalaması, öğrenim görülen üniversite ve girişimcilikle ilgili ders alma açısından farklılık oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between 21st century skills self-efficacy perceptions of pre-service primary school teachers and their attitudes towards entrepreneurship in terms of various variables (gender, high school graduated from, grade point average, university attended, and taking courses related to entrepreneurship). The research model was determined as relational survey from quantitative research methods. The sample of the study consisted of 333 prospective primary school teachers from various universities selected from 7 geographical regions of Türkiye. ''21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale'' developed by Anagün et al. (2016) and ''University Students Entrepreneurship Scale'' developed by Yılmaz and Sünbül (2009) were used as data collection tools. In this context, parametric and non-parametric tests were used to determine the differences between the demographic characteristics of the pre-service classroom teachers participating in the study and the scales. In addition, correlation analysis was conducted to determine the relationship between pre-service classroom teachers' 21st century self-efficacy perceptions and their attitudes towards entrepreneurship. As a result of the research, it was emphasized that pre-service primary school teachers' 21st century skills self-efficacy perceptions and attitudes towards entrepreneurship were at a high level. Sperman Correlation analysis was applied to determine the relationship between the two scales. As a result of the analysis, it is seen that the relationship between pre-service primary school teachers' 21st century skills self-efficacy perceptions and their attitudes towards entrepreneurship is quite strong. While the participants' 21st century skills self-efficacy perceptions differed in terms of high school graduated from, grade point average, and university attended, they did not differ in terms of gender and course related to entrepreneurship. Participants' attitudes towards entrepreneurship do not differ in terms of gender, high school graduated from, grade point average, university attended and taking entrepreneurship courses.