İslam aile hukukunda kocanın nafaka yükümlülüğü ve günümüze yansımaları
Husband's alimony obligation in Islamic family law and its reflections on today
- Tez No: 909076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma İslam aile hukukunda kocanın nafaka yükümlülüğünü ve günümüz medeni hukukunda nafaka uygulamasını incelemektedir. Bu bağlamda nafaka kavram olarak ele alınmış, boşanma sonrası nafaka daha net anlaşılması için İslam hukukunda nafakanın şartları ve İddet kavramı; Medeni hukukta tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası kavramları çalışmaya konu olmuştur. Evlilik nafakası detaylı olarak incelenmiş, kocanın nafaka yükümlülüğünün şartları, evlilik nafakasını düşüren haller, boşanma sonrası iddet nafakası ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Özellikle sıkça tartışmalara konu olan günümüz nafaka uygulamasındaki 'süresiz nafaka' meselesindeki pürüzler ve boşanan bireylerin mağduriyetleri ortaya konmaya çalışılmış, bu konuya İslam hukukundaki nafaka uygulaması ışığında çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the husband's alimony obligation in Islamic family law and the alimony practice in today's civil law. In this context, alimony was first addressed conceptually. Then, in order to understand alimony applied after divorce more clearly, the conditions of alimony in Islamic law and the concept of iddah were examined. In addition, the concepts of precautionary, participation and poverty alimony in civil law were also the subject of the study. Thus, marital alimony was examined in detail, and the conditions of the husband's alimony obligation, the situations that reduce marital alimony, iddah alimony after divorce and its types were emphasized. The main purpose of this study is to reveal the problems in the application of“indefinite alimony”, which is frequently discussed today, and the grievances experienced by divorced individuals. For this reason, the alimony practice in Islamic law was explained in detail and an attempt was made to develop solution suggestions for the current issue.