Alüminyum esaslı balpeteği parçalarda NDT teknikleri ile hasar tespiti
Damage identification of aluminum based honeycomb structure using NDT inspection
- Tez No: 909077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN TUNÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alüminyum balpeteği yapılar, hafiflik ve yüksek mukavemet özelliklerinden dolayı havacılık yapılarında sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, bu yapılar kullanımı sırasında çeşitli mekanik ve çevresel etkilere maruz kalarak hasar görebilmektedir. Hasarın yapısal bütünlüğü ne ölçüde etkilediği ve tamir sürecinin verimliliği, bu malzemelerin güvenli ve uzun ömürlü kullanımını doğrudan etkilemektedir. Çalışmada, alüminyum balpeteği yapılara yapay olarak hasar verilmiş ve ardından bu hasarların onarım süreci ele alınmıştır. Bu tamir işlemleri, üretici firmaların bakım prosedürlerine göre yapılmış ve malzemenin orijinal mukavemet özelliklerine ulaşması hedeflenmiştir. Tamir işlemi sonrası, yapının bütünlüğünü değerlendirmek amacıyla çeşitli hasarsız kontrol yöntemleri (NDT) uygulanmıştır. Malzemenin mukavemetini değerlendirmek için eğme testi yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Bu çalışmanın, gelecekte yapılacak çalışmalar için örnek teşkil etmesi ve benzer yapıların onarımı üzerine yeni araştırmalara katkıda bulunması beklenmektedir. Böylece, havacılık endüstrisinde güvenli ve etkili tamir süreçlerinin geliştirilmesi ve bakım-onarım uygulamalarının kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aluminum honeycomb structures are frequently preferred in aerospace applications due to their lightweight and high strength characteristics. However, these structures can be subjected to various mechanical and environmental impacts during use, leading to potential damage. The extent to which damage affects structural integrity and the efficiency of the repair process directly influence the safe and long-term use of these materials. In this study, artificial damage was inflicted on aluminum honeycomb structures, and the subsequent repair process was addressed. These repair procedures were carried out according to the maintenance protocols of the manufacturing companies, aiming to restore the material's original strength properties. After the repair process, various nondestructive testing (NDT) methods were applied to evaluate the integrity of the structure. A bending test was conducted to assess the material's strength, and the results were analyzed. This study is expected to serve as an example for future research and contribute to new studies on the repair of similar structures. In this way, it aims to develop safe and effective repair processes in the aviation industry and improve the quality of maintenance and repair practices.