Saros Körfezi'nde yaşayan Akdeniz taş mercanı (Cladocora caespitosa linnaeus, 1767)'nın kültüre edilebilir bakteriyel mikrobiyotasının tespiti
Determination of the cultivable bacterial microbiota of the Mediterranean stony coral (Cladocora caespitosa linnaeus, 1767) living in Saros Bay
- Tez No: 909078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE EDA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Marine Science, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Akdeniz taş mercanı Cladocora caespitosa kolonilerinin kültüre edilebilir bakteriyel mikrobiyotası tespit edilerek patobiyomu araştırılmıştır. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)“kırmızı liste”altında sınıflandırılan bu türün Saros Körfezi'nde sağlıklı ve beyazlaşmış/nekrotik mercan kolonilerinin tespit edildiği istasyonlarda (6 sağlıklı/6 hastalıklı) toplam 12 koloniden tüplü dalış ile örneklemeler gerçekleştirilmiştir. Toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) yükü standart bakteriyolojik metotlar ile hesaplanmış ve azaltma ekimler yapılarak bakteriyel koloniler saflaştırılmıştır. Kültür yöntemi ile elde edilen bakteriyel izolatların identifikasyonu konvansiyonel fenotipik tanı testleri ve hızlı identifikasyon kiti API 20E kullanılarak belirlenmiş ve 16S rRNA gen dizilimi ile doğrulanmıştır. Sağlıklı mercanlarda Shewanella waksmanii, S. pealeana, Bacillus velezensis, Metabacillus indicus, Vibrio breoganii, V. gigantis, V.o fortis, Vibrio sp.; hastalıklı mercanlarda V. coralliirubri, V. campbellii, V. scophthalmi, V. crassostreae, V. comitans, V. gigantis, Vibrio sp., Enterovibrio norvegicus, Leisingera metilohalidivorans ve L. aquimarina türleri tespit edilmiştir. Bakteriyel türler arasında S. waksmanii ve V. gigantis hem sağlıklı hem de hastalıklı kolonilerden izole edilmiştir. Özellikle hasta mercanlardan elde edilen sonuçlarda, mercanlardaki Vibrio popülasyonlarının dinamik olduğu ve toplulukların türler arası rekabetle şekillendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the culturable bacterial microbiota of the stony coral (Cladocora caespitosa) colonies was determined and its pathobiome was investigated. A total of 12 colonies (6 healthy/6 diseased) of stony coral species, classified as“endangered”in the International Union for Conservation of Nature (IUCN) red list, were sampled by scuba diving at stations where both healthy and bleached/necrotic colonies were previously determined in Saros Bay. Total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) was calculated using standard bacteriological methods and pure bacterial isolates were obtained by re-streaking. Conventional biochemical and physiological tests, rapid identification kit API 20E and 16S rRNA gene sequencing were used to identify the isolates. While Shewanella waksmanii, S. pealeana, Bacillus velezensis, Metabacillus indicus, V. breoganii, V. gigantis, V. fortis and Vibrio sp. were detected in healthy corals; V. coralliirubri, V. campbellii, V. scophthalmi, V. crassostreae, V. comitans, V. gigantis, Vibrio sp., Enterovibrio norvegicus, Leisingera metilohalidivorans and L. aquimarina species were also been detected in diseased corals. Among these bacterial species, S. waksmanii and V. gigantis species were observed in both healthy and diseased colonies, and it was revealed that Vibrio populations, especially in diseased corals, were dynamic and the composition of bacterial communities was shaped by interspecies competition.