Syntheses, photophysical and chiroptical properties of chiral diaminodicyanoquinodimethanes
Kiral diaminodisiyanokinodimetanların sentezleri, fotofiziksel ve kiroptik özellikleri
- Tez No: 909101
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kiral bileşiklerin mutlak konfigürasyonunun ve enantiyomerik fazlalığının belirlenmesi, potansiyel olarak geniş uygulamalara sahip gelişen bir alandır. Özellikle geniş uygulama alanlarına sahip olan kiral birincil aminlerin mutlak konfigürasyonunun hızlı ve doğru bir şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle, Dairesel Dikroizm spektroskopisi kullanılarak kiral bileşiklerin mutlak konfigürasyonunun ve enantiyomerik fazlalığının belirlenmesine yönelik yüksek bir talep vardır. Bu çalışmada, kromofor grupları olarak tetrasiyanokinodimetan içeren, diaminodisiyanokinodimetan olarak adlandırılan kiral organik bileşikler sentezlenmiştir. Birincil amin türevlerinin enantiyomerleri kiral çekirdek birimleri olarak kullanılmıştır. Karakterize edilen kiral bileşiklerin fotofiziksel özellikleri, UV-Vis ve floresan spektroskopisi kullanılarak metanol ve tetrahidrofuran içerisinde incelenmiştir.Methanol içerisinde kiral bileşiklerin polarize ışıkla etkileşimi, CD spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Farklı kiral amin türevleri ile çalışmalar geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The determination of absolute configuration and enantiomeric excess of chiral compounds is a developing field with potentially broad applications. It is crucial to decide on the rapid and accurate absolute configuration of chiral primary amines, which have especially wide application areas. Therefore, there is a high demand for absolute configuration determination and enantiomeric excess of chiral compounds using Circular Dichroism spectroscopy. In this study, chiral organic compounds, named as diaminodicyanoquinodimethane, starting from tetracyanoquinodimethane as chromophore groups, were synthesized. Enantiomers of primary amine derivatives were used as chiral core units. The photophysical properties of the characterized chiral compounds were studied in methanol and tetrahydrofuran using UV-Vis and fluorescence spectroscopy. The interaction of chiral compounds with polarized light was studied using CD spectroscopy in methanol. Studies can be extended with different chiral amine derivatives.