Fe2O3-CuO malzeme sentezi ve fotoelektrokimyasal etkinliğinin incelenmesi
Investigation of Fe2O3-CuO material synthesis and photoelectrochemical activity
  1. Tez No: 909108
  2. Yazar: İBRAHİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Fe2O3 ve CuO yarıiletken filmi ITO cam üzerine sırsıyla spin ve elektrokimyasal kaplama yöntemi ile farklı kalınlıklarda p-tipi CuO nano parçacıkları Fe2O3 üzerine sentezlenmiştir. Elektrotlarının Fotoelektrokimyasal hücrede suyun ayrıştırılması reaksiyonu üzerine fotokatalitik performansı incelenmiştir. Fe2O3-CuO yapıları, UV-Vis Spektrometresi ölçümleri yardımıyla karakterize edilmiştir. Absorpsiyon spektrumu ölçümlerinden bant aralığının 2.08 ve 1.76 eV arasında değiştiği belirlenmiştir. Farklı kalınlıktaki Fe2O3-CuO elektrotlarının kristal yapıları XRD analiziyle, flat bant potansiyelleri Mott-Schottky analizleri ile belirlenmiştir. Hazırlanan fotokatalitik elektrotların yüzey morfolojileri FESEM ile, suyun fotoelektrokimyasal ayrıştırılmasındaki katalitik etkinlikleri aydınlık ve karanlık koşullarda, EIS ve akım yoğunluğu-potansiyel ölçümleri ile incelenmiştir. Fotoelektrokimyasal hücrede, farklı kalınlıkta sentezlenen Fe2O3-CuO elektrotlar içerisinde Fe2O3-CuO-30 elektrodu suyun ayrıştırılmasında fotokatalitik etkinliği en iyi elektrot olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, p-type CuO nanoparticles with different thicknesses were synthesized on Fe2O3 semiconductor films deposited on ITO glass using successive spin and electrochemical deposition methods. The catalytic photocatalytic performance of these manufactures' electrodes in the photoelectrochemical cell for water splitting was investigated. The band gap values of Fe2O3-CuO structures were illuminated with a UV-Vis spectrophotometer. It was determined that the bandgap of the films varied between 2.08 and 1.76 eV, from the absorption spectrum measurements. The crystal structures of Fe2O3-CuO films with different thicknesses were evaluated by XRD analysis, and the flat band potentials were determined by Mott-Schottky analysis. The surface morphologies of Fe2O3-CuO electrodes were examined by FESEM, and their catalytic performance in photoelectrochemical water splitting cell was investigated by EIS and current density-potential measurements, under illuminated and dark conditions. Among the Fe2O3-CuO electrodes synthesized with different thicknesses in the photoelectrochemical cell, Fe2O3-CuO-30 electrodes were determined to be the most effective electrodes in photocatalytic water splitting.