Developing a framework to evaluate the usability of virtual and mixed reality environments to practice model-based systems engineering
Sanal ve karma gerçeklik ortamlarının model tabanlı sistem mühendisliği uygulanmasında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için çerçeve yazılım geliştirilmesi
  1. Tez No: 909109
  2. Yazar: KAAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sistem mühendisliği bir ürünün alt bileşenlerinin ve bileşenlerin özelliklerinin belirlenmesi amacına sahip bir disiplinlerarası mühendislik alanıdır. Yaygınlaşan Model Tabanlı Sistem Mühendisliği (MTSM) yaklaşımı, önde gelen Doküman Tabanlı Sistem Mühendisliği (DTSM) yaklaşımının gereğinden fazla mühendislik uygulanmasına yatkın olduğunu, sabit bir süreç takip edilerek aşamalı geliştirmelerin yapılmasının esnekliği azalttığını ve tekrar eden lüzumsuz bilgilerin birçok dokümanda tekrarlandığını göstermiştir. Mühendisin sistemin özelliklerini ve arayüzlerini belirlemekle sorumlu oluğu MTSM tasarım süreçleri dijital çalışma ortamlarında gerçekleştirilmektedir. Bu tezde, MTSM yaklaşımıyla sistem tasarım süreçlerinin sanal gerçeklik (SG) ve karma gerçeklik (KG) ortamlarda yapabileceği bir çerçeve yazılım tanımlanmıştır ve bu çerçeve yazılımın bilgisayar ortamlarına karşı yararlarını ve eksikliklerini tanımlamaya odaklanılmıştır. Sistem modelleme dili (SysML) genel kullanıma uyumlu ve bütün sistemleri tanımlama yeteneğine sahip olduğu belirtilen modelleme dilidir. SysML dilini destekleyen, SG ve KG ortamlarında çalışan, soyut çerçeve yazılımına kavram kanıtı olan, MRSysML isimli bir örnek yazılım ve karşılaştırma yapılması amacıyla bilgisayar ortamlarında çalışabilen 2DSysML isimli bir yazılım geliştirilmiştir. Yarısı sistem mühendisliği geçmişi olan ve diğer yarısı etkileşimli uygulama geliştirme geçmişi toplam 30 katılımcı ile kullanıcı test oturumları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bilgilere bağlı olarak SG ve KG uyarlanması eğlenceyi ve etkileşimi arttıran, yazısal girdi ve nesne idaresinde gelişmeye açık olan, kullanışlı bir yaklaşım olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Systems Engineering is an interdisciplinary engineering field that focuses on the identification of the required components of a product and their specifications to achieve the purpose or objective. The emergence of Model-Based Systems Engineering (MBSE) has shown that the prominent approach, Document-Based Systems Engineering (DBSE), is prone to allow over engineering of problems, having to follow a set process reducing flexibility in iterative implementation and hinder effectiveness by having repeated redundant information in multiple documents. In MBSE, the systems design process where the engineer is responsible for defining the properties and interfaces of a system, is executed in digital workspaces. The focus of this thesis is to define a framework to perform systems design with MBSE approach in virtual reality (VR) or mixed reality (MR) environments and identify the benefits and drawbacks of adapting to such environments compared to desktop environments. System modeling language (SysML) is a general-purpose modeling language stated to be capable of encapsulating all required information. A prototype application, MRSysML, as a proof-of-concept for the framework is developed to support using SysML in VR or MR environments and another prototype for desktop environments, 2DSysML, is developed for comparison. User test sessions with 30 participants with equal number of participants from systems engineering background and interactive design background are executed. The outcomes of these sessions demonstrate that the VR or MR adaptation is a useful approach which increases the enjoyability and engagement of the user while having room for improvement regarding textual input and object manipulation.