Miyopi derecesinin vestibülooküler refleks üzerine etkisinin araştırılması
The effect of myopia level on the vestibulo-ocular reflex
- Tez No: 909113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ UĞUR CENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, miyopinin vestibülooküler reflekse (VOR) olan etkisini Video Head Impulse Test (vHIT) ve Functional Head Impulse Test (fHIT) ile değerlendirmektir. Materyal ve metot: Araştırma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde Ocak 2024- Mayıs 2024 tarihleri arasında miyopisi olan 18-60 yaş arası bireyler ve kontrol grubu için benzer yaş aralığındaki görme problemi olmayan gönüllü bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın vaka grubuna dahil edilme kriterlerini sağlayan düşük dereceli miyopisi olan gruba 50 birey, orta dereceli miyopisi olan gruba 51 birey ve kontrol grubuna 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm bireylere Demografik Veri Formu, vHIT ve fHIT uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gruplar arasında vHIT lateral ve posterior semisirküler kanal (SSK) kazanç değerlerine, lateral ve LARP SSK asimetri değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Gruplar arasında vHIT anterior SSK kazanç değerine ve RALP SSK asimetri değerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Miyopinin statik görme keskinliği ve fonksyionel VOR'u etkilediği gözlenmiştir. fHIT sonuçlarında miyopi derecesinin artışı ile DCY'nin azaldığı ancak miyopinin vHIT kazanç değerlerini etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of myopia on the vestibulo-ocular reflex (VOR) using the Video Head Impulse Test (vHIT) and the Functional Head Impulse Test (fHIT). Material and method: The study was conducted at the Audiology Clinic of İnönü University Turgut Özal Medical Center between January 2024 and May 2024. It included individuals aged 18-60 with myopia and a control group of volunteers with no visual impairments in a similar age range. A total of 50 individuals with low myopia, 51 individuals with moderate myopia, and 50 healthy controls were included. All participants completed a Demographic Data Form, vHIT, and fHIT. Results: No statistically significant differences were found between the groups in vHIT lateral and posterior semicircular canal (SSC) gain values or lateral and LARP asymmetry values (p>0.05). However, significant differences were found in anterior SSC gain and RALP asymmetry values (p0.05). Conclusion: Myopia was found to affect static visual acuity and functional vestibulo-ocular reflex. In the fHIT results, it was concluded that the percentage of correct responses decreased with increasing myopia, but myopia did not affect vHIT gain values.