Kemik artırımı amacıyla kullanılan kemik allogreftine karşı immün tolerans oluşturma
Developing immune tolerance against bone allograft that is used to bone augmentation
  1. Tez No: 909114
  2. Yazar: ŞULE TUYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Otolog kemik greftleri büyük kemik kaybıyla oluşan fonksiyonel ve estetik deformitelerde ilk tedavi seçeneği olarak kabul edilmektedir. Ancak, otolog rekonstrüksiyon seçenekleri tükendiğinde, ortez ve protez tedavileri uygulanmaktadır. Kemik allogreft transplantasyonunun bu tür durumlar için iyi bir alternatif olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada büyük kemik defektlerinin tedavisinde otolog kemik greftlerinin yetersiz kaldığı durumlarda immün tolerans oluşturularak allogreft kullanımının artırılması hedeflenmiştir. Abatacept, Siklosporin ve Basiliximab gibi immünsüpresif ve immün modülatör ajanlar kullanılarak rejeksiyonun önlenmesi ve immün toleransın sağlanması incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Deneyde n=9 Sprague Dawley (outbred) ve n=4 Sprague Dawley (inbred) sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar; çalışma, kontrol, sham ve donör grubu olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna immünsüpresif ilaçlar ve kemik grefti, kontrol grubuna serum fizyolojik ve kemik grefti, sham grubuna ise sadece cerrahi kesiler uygulanmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarından alınan kemik allogreftleri, ilaçların kesilmesini takiben 15 günlük aralıklarla histopatolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışma grubundaki sıçanlarda immünolojik tolerans gelişmiş, rejeksiyon bulgusu saptanmamıştır. Kontrol grubunda ise yoğun lenfosit infiltrasyonu, vasküler konjesyon ve nekroz alanları gözlemlenmiştir. Sonuç: Abatacept, Siklosporin ve Basiliximab ile uygulanan immünsüpresif tedavi protokolü, allogreft rejeksiyonunu önleyerek immün toleransın gelişmesini sağlamıştır. Bu bulgular, mevcut çalışmada kullanılan immün tolerans oluşturma stratejisinin kemik allogreftlerine karşı immünolojik reddi önlemede etkili bir strateji olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Autologous bone grafts are considered the first treatment option for functional and aesthetic deformities caused by large bone loss. However, when autologous reconstruction options are exhausted, orthotic and prosthetic treatments are used. Bone allograft transplantation has been proposed as a good alternative method for these cases. In this study, we aimed to promote the use of allograft bone grafts in cases where autologous bone grafting is insufficient by inducing immunological tolerance. Immunosuppressive and immunomodulatory agents such as Abatacept, Cyclosporine, and Basiliximab were used to prevent rejection and induce immune tolerance. Materials and Methods: The study involved n=9 Sprague Dawley (outbred) and n=4 Sprague Dawley (inbred) rats. The animals were divided into four groups: experimental, control, sham and donor groups. The experimental group received immunosuppressive drugs and bone graft, while the control group was given saline solution and bone graft the sham group underwent only surgical incisions. Bone allografts obtained from the experimental and control groups were examined histopathologically at 15 day intervals following the discontinuation of the medications. Results: In the experimental group, immune tolerance was established and no signs of rejection were observed. In contrast, the control group showed significant lymphocyte infiltration, vascular congestion and necrotic areas. Conclusion: The immunosuppressive treatment protocol using Abatacept, Cyclosporine and Basiliximab successfully prevented allograft rejection and induced immune tolerance. These findings suggest that the immune tolerance induction strategy used in the present study could be an effective approach in preventing immunological rejection of bone allografts.