Investigation of antileishmanial effects of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil
Melaleuca alternifolia (çay ağacı) yağının antileishmanial etkisinin araştırılması
- Tez No: 893250
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Melaleuca alternifolia uçucu yağı üzerine yapılan literatür taramalarında, özellikle Leishmania tropica'ya karşı antileishmanial etkisi hakkında sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Türkiye'de ve Suriye'den göçlerle artan Şark Çıbanı olguları nedeniyle bu çalışmanın önemi artmaktadır. Leishmaniasis, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ihmal edilen tropikal hastalıklardan biri olarak bildirilmiş ve 2019 yılında tahmini 700.000-1 milyon yeni vaka rapor edilmiştir. Tedavi yönetimi sınırlı olup, direnç gelişimi nedeniyle yeni ve etkili ilaç arayışları devam etmektedir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, deride enfeksiyon oluşturan ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşan Şark Çıbanı etkeni Leishmania tropica'ya karşı çay ağacı uçucu yağının antileishmanial etkisini incelemektir. Bu doğrultuda Türkçe literatürde ilk kez çay ağacı yağı, farklı konsantrasyonlarda Leishmania tropica promastigotları üzerine uygulanmış ve antileishmanial etkisi ATP ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Fenolik bileşiklerin düşük dozlarda antioksidan, yüksek dozlarda pro-oksidan etkileri gözlemlenmiştir. LD50 dozu 1/8 sulandırmada bulunmuştur. Bu sulandırma ve 1/1,1/2 ve ¼ sulandırmalarda anlamlı inhibisyon gözlenmiştir. Dolayısıyla çay ağacı yağının antileishmanial özellikleri, Leishmania tropica promastigotlarına karşı etkili bir inhibisyon sağlayarak deride oluşan Şark Çıbanı enfeksiyonunu baskılayabilir hipotezi doğrulanmıştır. Çay ağacı yağının antiparaziter ve antimikozal etkilerinin yanı sıra, Leishmania tropica üzerinde yapılan ilk çalışma olması açısından önem taşıyan bu araştırma Şark Çıbanı tedavisinde yeni ve etkili bir doğal tedavi alternatifi sunabilir ve daha ileri çalışmalar için temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In the literature review on Melaleuca alternifolia oil, it was observed that there are limited number of studies on its antileishmanial effect especially against Leishmania tropica. The importance of this study increases due to the increasing number of Oriental Boils cases in Turkey and with the migration from Syria. Leishmaniasis has been reported as one of the neglected tropical diseases by the World Health Organisation (WHO), with an estimated 700,000-1 million new cases reported in 2019. Treatment management is limited and the search for new and effective drugs continues due to the development of resistance. Therefore, the aim of this study was to investigate the antileishmanial effect of tea tree oil against Leishmania tropica, the causative agent of Oriental furuncle, which causes skin infection and is becoming increasingly common in our country. In this direction, for the first time in the Turkish literature, tea tree oil was applied to Leishmania tropica cultures at different concentrations and its antileishmanial effect was evaluated by ATP measurements. Antioxidant effects of phenolic compounds at low doses and pro-oxidant effects at high doses were observed. LD50 dose was found to be 1/8 effective. Significant inhibition was observed at this dose. Therefore, the hypothesis that the antiparasitic properties of tea tree oil can suppress oriental furuncle infection by providing an effective inhibition against Leishmania tropica was confirmed. In addition to the antiparasitic and antimycosal effects of tea tree oil, this study, which is important in terms of being the first study on Leishmania tropica, may offer a new and effective natural treatment alternative in the treatment of Oriental furuncle and may form the basis for further studies.