Intracranial clozapine-N-oxide (CNO) ınjection in wild-type and transgenic animals: a behavioral and molecular comparison
Vahşi tip ve transgenik hayvanlarda i̇ntrakraniyal klozapin-n-oksit (CNO) enjeksiyonu: davranişsal ve moleküler bir karşilaştirma
- Tez No: 909142
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Psikoloji, Biology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kemogenetik tekniği, hayvanlarda spesifik hücre popülasyonlarını ve sinir devrelerini manipüle etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu manipülasyon sadece tasarımcı ilaçlar tarafından özel olarak aktive edilen tasarımcı reseptörler (DREADD'ler) aracılığı ile sağlanır. DREEAD'ler insan metabotropik (hM) reseptörlerinden türetilmiştir ve inhibe edici (hM4Di) ve aktive edici (hM3Dq) reseptörleri içerir. DREADD reseptörlerinin aktivasyonu için ligand olarak sıklıkla klozapin-n-oksit (CNO) kullanılır. CNO, klozapinin (CLZ) etkisiz bir metabolitidir. Son zamanlarda, birçok kemogenetik çalışma, tek başına CNO'nun etkisini göz ardı ettiği için eleştirilmiştir. Etkileri birçok çalışmada gösterilmiş olsa da, CNO'nun tek başına korku koşullandırmasındaki etkisi hala tam olarak bilinmemektedir. Korku koşullamasında önemli bir yere sahip olan ventral dentat girus bölgesi amigdala ile projeksiyon yaparak korku davranışını düzenler. Moleküler açıdan, ventral dentat girus bölgesinde özellikle hilus bölgesinde yoğun olarak görülen hipofiz adenilat siklaz aktive edici polipeptit (PACAP) daha önce stres ve anksiyete ile ilişkilendirildiği bildirildiği için bu etkileri aracılık etmede uygun bir aday olarak görünmektedir Ancak, ventral dentat girus PACAP hücrelerinin korku koşullandırmasının düzenlenmesindeki rolü hala yeterince anlaşılmamıştır. Mevcut tez bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır; ilk olarak CNO'nun korku koşullamasında tek başına rolünü anlamak için edinim gününden 10 dakika önce ADCYAP1-2A-Cre farelerde ventral dentate girus bölgesine intrakraniyal CNO (aCSF,4µM, 6µM ve 8µM) enjeksiyonu yaptık test günü CS varlığında donakalma ve hız(velocity) üzerindeki etkilerini inceledik. Bu etkilerin genotipe göre farklılık gösterip göstermediği görebilmek için vahşi-tip fareler ile karşılaştırdık. Son olarak ventral dentate girus bölgesindeki PACAP hücrelerinin korku koşullamasındaki aktivasyonunun CNO dozlarına göre bir değişiklik gösterip göstermediğini görmek için PACAP ve cfos (ani erken gen) eşleşmelerini inceledik. Sonuçlarımızda CNO'nun korku koşullamasında doza bağlı olarak donakalma üzerinde bir etkisini görmedik. Aynı zamanda CNO dozuna bağlı olarak PACAP ve cfos ifadesinde de bir fark yoktu. Bu sonuçlar CNO'nun 4µM, 6µM ve 8µM dozlarında intrakraniyal enjeksiyonunun korku koşullamasında bir etki oluşturmadığını ve bu dozlarda kemogenetik çalışmalarında DREADD ligandı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chemogenetics is a neuroscience technique used to manipulate specific cell populations and neural circuits in animals, and this manipulation can only be chemically mediated through designer receptors exclusively activated by designer drugs (DREADDs). DREADDs are derived from human metabotropic (hM) receptors and include inhibitory (hM4Di) and excitatory (hM3Dq) receptors. Clozapine-n-oxide (CNO) is often used as a ligand for activating DREADD receptors and is an inert metabolite of clozapine (CLZ). Recently, many chemogenetics studies have been criticized for overlooking the effect of CNO alone. Although its effects have been demonstrated in many studies, the effect of CNO alone in fear conditioning is still not fully known. The ventral dentate gyrus region, which has a vital role in fear conditioning; it regulates fear response by projecting to the amygdala. On the molecular front, pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide (PACAP), which is abundantly found in the ventral dentate gyrus (i.e., hilus) appears as a viable candidate for mediating these effects given its previously reported association with stress and anxiety. However, the role of ventral dentate gyrus PACAP cells in the regulation of fear conditioning is still poorly understood. The current thesis aims to fill this gap; to understand the role of CNO alone in fear conditioning, First, we injected intracranial CNO (aCSF, 4µM, 6µM and 8µM) into the ventral dentate gyrus of ADCYAP1-2A-Cre mice ten minutes before the acquisition day experiment and examined the freezing response and velocity in the presence of CS on the test day. We compared these effects with wild-type mice to see whether they differ according to genotype. Finally, we examined the PACAP and cfos (early immediate gene) expression in vDG to see whether the activation of PACAP cells in fear conditioning varied according to CNO doses (despite the lack of DREADDs). Our results showed that CNO had no dose-dependent effect on freezing response in fear conditioning. There was also no difference in PACAP and cfos expression depending on the CNO dose. These results suggest that intracranial injection of CNO at doses of 4µM, 6µM, and 8µM does not cause any unintentional effect on fear conditioning and can be used safely as a DREADDs ligand in chemogenetic studies at these doses.